Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Zorlu Enerji depolamalı RES için ön lisanslarını tamamladı

Güçlü Güç’ün, Tekirdağ’da ve Kırklareli’nde kuracağı rüzgar gücü santralleri (RES) başvurusu Güç Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından onaylandı.

Zorlu Enerji depolamalı RES için ön lisanslarını tamamladı
10 Ağustos 2023 - 11:48

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye’de ürettiği elektriğin tamamını yenilenebilir güç kaynaklarından gerçekleştiren Şiddetli Güç, Tekirdağ’da kuracağı Yeniçiftlik RES ve Kırklareli’nde kuracağı Hamitabat RES ile portföyünde birinci defa depolamalı elektrik üretim tesisine sahip olacak.

Şirketin aldığı bu ön lisanslar sayesinde gerçekleştireceği yatırımlar sonucunda toplamda 375 megavat depolamalı rüzgar gücü gücüne sahip olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şiddetli Güç’ün Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, yenilenebilir güç portföylerinin hissesini artırmak ve kaynak çeşitliliğini geliştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Kurulacak depolamalı RES’lerimiz sayesinde yenilenebilir güç kaynaklarından azamî seviyede yararlanmayı ve ülkemizin güç verimliliği yolunda ilerlediği kulvara güç katmayı amaçlıyoruz. Hayata geçirilecek depolamalı sistemlerin batarya teknolojilerinin gelişimine de çok değerli bir katkı sunacağını farkındayız. Birebir vakitte iklim kriziyle uğraş ve sürdürülebilir bir gelecek ismine değerli bir adım daha atmış oluyoruz. Depolamalı rüzgar güç santrallerimiz tamamlandıklarında yılda 24 milyon ağacın sıfırladığı karbon salımına muadil olan 532 bin ton karbon salımının önüne geçecek. İki santralimizden elde edeceğimiz güçle yıllık 328 binden fazla hanenin elektriğini daha yenilenebilir kaynaklardan sağlayabileceğiz.”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER