Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

VİOP güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ağustos vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,7 yükselişle 8.565,00 puandan başladı. Ağustos vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışın yüzde 0,7 üzerinde 8.565,00 düzeyinden süreç gördü.

VİOP güne yükselişle başladı
10 Ağustos 2023 - 10:48

Borsa İstanbul Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ağustos vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,7 yükselişle 8.565,00 puandan başladı.

Ağustos vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışın yüzde 0,7 üzerinde 8.565,00 düzeyinden süreç gördü.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışının yüzde 3,7 üzerinde 8.506,25 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında da yükselişini sürdürerek 8.535,75 puana çıktı.

Küresel piyasalar dünya genelinde para siyasetlerine yönelik kaygılarla karışık bir seyir izlerken, gözler bugün ABD’de açıklanacak enflasyon verisine çevrildi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalara nazaran, Fed’in büyük ihtimalle siyaset faizini değiştirmeyeceği öngörülürken, bugün ABD’de açıklanacak enflasyon bilgilerinin kelam konusu fiyatlamalarda oynaklığı artırabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, dün kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’ye ait değerlendirmesinde yeni iktisat siyasetlerinin sürdürülmesi ve risklerin azalması halinde görünümün olumluya dönebileceği ve not artırımını gündeme getirebileceği belirtildi.

8.500 ve 8.400 puan dayanak konumunda

Türkiye’de Ortodoks siyasetlere dönüşün beklenilenden daha süratli gerçekleştiği kaydedilen değerlendirmede, bu durumun kestirim edilebilirliği artırdığı bildirildi.

Analistler, kelam konusu gelişmelerin Türk lirası varlıklar açısından olumlu olduğunu söz ederek, son devirde toparlanmaya başlayan yabancı ilgisini desteklemesinin beklendiğini lisana getirdi.

Bugün yurt içinde sanayi üretimi, yurt dışında ise ABD’de enflasyon ve haftalık işsizlik müracaatlarının takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan endeks kontratında 8.600 ve 8.750 düzeylerinin direnç, 8.500 ve 8.400 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu tabir etti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER