Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Uganda ve Kenya anlaşma imzaladı

Afrika’nın Kıyı ismi verilen Batı ve orta kesitinde darbe süreçleri, yeni bir askeri ve siyasi krizi beraberinde getirdi. Rus paralı askerleri; Wagner’in Nijer, Burkina Faso üzere darbeyle gelen idarelerle işbirliğine gitmesi, kıtada güvenlik kaygılarını de artırıyor.

Uganda ve Kenya anlaşma imzaladı
10 Ağustos 2023 - 11:24

Kerim ÜLKER

Nijerya’nın öncülük ettiği kimi ülkelerin demokrasi daveti yapmasına karşın gelinen nokta tabir yerindeyse bölgeyi diken üstünde bırakmış durumda. Afrika’nın orta bölümünde bu süreç yaşanırken, bir yandan da bölgenin kalkınmasına yönelik projeler de devam ediyor. Bunlardan en kıymetlisi ise Uganda tarihinin en kıymetli raylı nakliyat projesi.

8 yıl evvel Çinli China Harbour Mühendislik Şirketi’nin (CHEC) üstlendiği, Uganda ve Kenya’yı bağlayan 2.2 milyar dolarlık demiryolu projesi, bu yılın başında iptal edilmişti. Çinli şirketin finansman nedeniyle vazgeçtiği Makala-Kampala demiryolu inşası projesi için Türk inşaat şirketi Yapı Merkezi ile temasa geçilmişti. Afrika’da bu alanda 6 milyar dolarlık iş üstlenen Yapı Merkezi’nin alacağı proje için Uganda ve Kenya geçtiğimiz günlerde ortak karar aldı.

Afrika’da dev projeleri tamamladı

Uganda ve Kenya idaresi, sınırı hem düzgünleştirmek ve Kuzey Koridoru’nu Tanzanya’nın Merkez Koridoru’na karşı rekabetçi hale getirmek için ortak bir açıklamada bulundu. Çizginin inşasına bu yılın sonuna kadar başlayacağını açıklayan iki ülkenin idaresi, finansman konusunda da birlikte hareket edecek. İki ülkenin ulaştırma bakanlarının ortak imzaladığı mutabakatla, Hint okyanusuyla kontaklı proje için finansman için Batılı ülkelerle görüşülecek.

Proje için yıllardır Çin Eximbank dahil olmak üzere farklı kredi kuruluşlarından aradığı takviyesi bulamayan Uganda, Afrika’da çok sayıda demir yolu inşasını üstlenen Türk Yapı Merkezi’yle temas kurmuştu. Yapı Merkezi, Tanzanya’da 2 milyar dolarlık 202 kilometre uzunluğundaki Darüsselam-Morogor, 1.9 milyar dolarlık 409 kilometre uzunluğundaki Morogor-Makutupora, Etiyopya’da 1.7 milyar dolarlık 390 kilometre uzunluğundaki AwashKombolcha–Hara Gebaya üzere dev projeleri üstlenmişti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER