Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Sosyal medya platformu X’e Trump cezası

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın, eski ismi Twitter olan X platformundaki hesabıyla ilgili arama buyruğu çıkarıldığı ve mevzuyla ilgili talebi vaktinde yerine getirmediği için X’e 350 bin dolar para cezası verildiği ortaya çıktı.

Sosyal medya platformu X’e Trump cezası
10 Ağustos 2023 - 10:00

Elon Musk’ın sahibi olduğu X platformuna Trump hakkında talep edilen bilgileri 3 gün geç verdiği gerekçesiyle para cezası verildi.

Yeni yayınlanan mahkeme dokümanlarına nazaran, Trump hakkında yürütülen soruşturmalara özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith’in ofisinin talebi üzerine, 6 Ocak Kongre baskını soruşturmasıyla ilgili olarak Ocak 2023’te Trump’ın X’teki hesabıyla ilgili devlete bilgi sağlamaya yönelik “arama emri” çıkarıldı. Mahkeme ayrıyeten X’in, kelam konusu arama buyruğunun varlığı ve içeriğiyle ilgili Trump dahil rastgele birine açıklamasını yasaklayan bir kapalılık buyruğu de aldı.X, en son olarak emre uysa da talep edilen bilgileri üç gün geç temin ettiği için 350 bin dolarlık para cezası verildi.

TRUMP’TAN TEPKİ

Trump, kendi toplumsal medya platformu TruthSocial’dan yaptığı açıklamada Lider Joe Biden ve Adalet Bakanlığı’na reaksiyon gösterdi.

“Sahtekar Joe Biden’ın Adalet Bakanlığı’nın Twitter hesabıma gizlice saldırdığını yeni öğrendim.” sözünü kullanan Trump, bunu uygar haklarına hücum olarak niteledi.

Trump, paylaşımında, “Siyasi rakibim, başkanlık kampanyama ziyan vermeye çalışırken çıldırıyor. Daha evvel hiç bu türlü bir şey olmamıştı. (İfade özgürlüğü hakkının bulunduğu) Anayasa’nın Birinci Ek Hususu hala duruyor mu? İstikrarsız Jack Smith seçilmemişlere tüm ispatları yok etmelerini ve silmelerini söyledi mi? Bunlar Amerika’nın kara günleri.” sözlerine yer verdi.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın Twitter’daki hesabı 6 Ocak 2021 Kongre baskını olaylarının akabinde askıya alınmış, platformun Elon Musk tarafından satın alınmasından sonra yine açılmıştı. Lakin Trump, 8 Ocak 2021’den beri platformda rastgele bir paylaşım yapmadı.

Trump’a 1 Ağustos 2023’te 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kendi lehine değiştirme teşebbüsü savıyla 4 suçlama yöneltilmişti. İddianamede, 6 Ocak 2021 Kongre baskınına giden süreçte Trump’ın toplumsal medya paylaşımlarına atıfta bulunulmuştu.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER