Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Sabancı Holding’in konsolide net kârı 19,4 milyar TL oldu

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Sürdürülebilirlikle kontaklı yatırımlarımızı 2027 sonuna kadar 5 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Sabancı Holding’in konsolide net kârı 19,4 milyar TL oldu
10 Ağustos 2023 - 12:12

Sabancı Holding’in yılın birinci yarısında konsolide net karı 19,4 milyar TL oldu. Holdingden yapılan açıklamaya nazaran, Sabancı, bu yılın birinci yarısında kombine satışlarını 2022’nin birebir periyoduna nazaran yüzde 61 artışla 265,8 milyar TL düzeyine yükseltirken, konsolide net karı 19,4 milyar TL’ye ulaştı.

Özkaynak karlılığında düzgünleşme ve güçlü nakit yaratımı sayesinde bilanço yapısını kuvvetlendirmeyi sürdüren Sabancı Holding, faaliyet kârı içerisinde döviz gelirlerinin hissesini yüzde 30 düzeyine ulaştırırken, “yeni ekonomi” odaklı global büyüme stratejisi kapsamında da yatırımlarına kararlılıkla devam etti.

Sabancı, sürdürülebilirlikle irtibatlı yatırımlarını 2027 sonuna kadar 5 milyar dolara ulaştıracak.

“Yatırımlarımızı ikiye katladık”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper, 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntıları hatırlatarak, bu acı karşısında alanda insanların yanında olup, yaraların sarılmasına katkıda bulunmayı en büyük öncelikleri olarak gördüklerini bildirdi.

Tüm topluluk şirketleri ile birlikte büyük bir kararlılıkla bölgede yardım faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydeden Alper, “Topluluk olarak, Sabancı Gönüllülerimiz ve şirketlerimizle, tüm yaralar sarılıncaya kadar alanda olacağız.” sözünü kullandı.

Finansal sonuçları pahalandıran Alper, dinamik portföy idaresi anlayışı ve muvaffakiyetle yürüttükleri dönüşüm stratejisi sayesinde bir yandan ana işleri büyütürken tıpkı vakitte topluluğa yeni büyüme alanları kazandırdıklarını anlattı.

Alper, geçen yıl açıkladıkları orta vadeli yol haritası doğrultusunda, yatırımlarını ikiye katlarken, banka dışı yatırımların yüzde 25’lik kısmını mevcut iş kollarına yönlendirdiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yüzde 75’ini ise ‘yeni ekonomi’ olarak isimlendirdiğimiz güç ve iklim teknolojileri, ileri materyal teknolojileri ve dijital teknolojiler alanlarında hayata geçiriyoruz. Sürdürülebilirlik iktisadını, kıymet odaklı ekosistemleri güçlendirecek, tüm paydaşlarımıza kalıcı yarar sağlayacak çok kıymetli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu kapsamda, sürdürülebilirlikle kontaklı yatırımlarımızı 2027 sonuna kadar 5 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz.”

“Yenilenebilir elektrik kullanımımız arttı”

Cenk Alper, kelamdan aksiyona geçmeyi önceliklendiren bir yaklaşımın sürdürülebilir gelecek için hayati değer taşıdığını kaydederek, şu sözleri kullandı:

“2050 net sıfır amacımız doğrultusunda, Sabancı Holding olarak Bilime Dayalı Gayeler Teşebbüsü (SBTi) ile uyum halinde 2030 yılına kadar direkt karbon emisyonlarımızı en az yüzde 42 düzeyinde azaltacağız. 2025 sonunda ise holding olarak yüzde 15’lik azaltımı yakalamış olmayı amaçlıyoruz. 2022’de güç tüketimimizde yenilenebilir hissesini artırmak için tüm şirketlerimiz çalışmalarını hızlandırdı. Bir evvelki yıla kıyasla, yenilenebilir elektriğin toplam elektrik tüketimimize oranı 3 katın üzerinde arttı. Kimi şirketlerimiz şimdiden yüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanımına geçti. Önümüzdeki yıllarda da yeni iktisat alanında yatırımlarımızı sürdürürken bir yandan çevresel etkilerimize odaklanmaya devam edeceğiz.”

“Her 3 rüzgar ve güneş santral yatırımından birini biz hayata geçireceğiz”

Sabancı Holding CEO’su Alper, topluluk şirketlerinin tüm yatırım süreçlerinde sürdürülebilirliği pusula olarak kabul ettiğini belirterek, yenilenebilir güç portföyünü büyütecek yatırımlara kararlılıkla devam ettiklerini bildirdi.

Geçen yıl 2021’e nazaran yüzde 30 daha fazla yenilenebilir elektrik ürettiklerini anımsatan Alper, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de önümüzdeki 4 yılda yapılacak yaklaşık her üç rüzgar ve güneş santral yatırımından birini Enerjisa Üretim olarak hayata geçireceğiz. Bu tıpkı vakitte Türkiye’nin heyeti rüzgar gücü kapasitesini yalnızca kendi yatırımlarımızla 4 yılda yüzde 10 oranında artırmak manasına geliyor. Başlattığımız yatırım atılımı kapsamında, sanayi ve yapı materyalleri iş kollarımızda, ileri gereç teknolojilerindeki gücümüzü pekiştiriyoruz. Kordsa İzmit tesisimizde, 22 milyon dolarlık yatırımlarımızın tümünü gelecek yıl devreye alacağız. Çimsa Mersin tesisimizde devam ettiğimiz, yaklaşık 42,5 milyon dolarlık kalsiyum alüminat çimento (CAC) yatırımımızı da bu yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz.”

Alper, Sabancı Ventures’in sürdürülebilir güç kaynakları ve suyu kullanarak yeşil hidrojen üreten ekipmanlar geliştiren SunGreenH2 teşebbüsüne yatırım yaptığını kaydederek, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunmayı amaçlayan Sabancı ARF Almost Ready to Fly programının bu periyotta birinci mezunlarını verdiğini, sürdürülebilirlik alanındaki yenilikçi fikirlerini ticari boyuta taşımayı amaçlayan 8 teşebbüse tohum yatırımı gerçekleştirdiklerini anlattı.

“Örnek projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz”

Cenk Alper, Türkiye’yi katma kıymetli üretimin merkezi yapacak bu yatırımların yanı sıra “Dünyanın Sabancı’sı” vizyonunu güçlendirecek adımlar attıklarını belirterek, şu tabirleri kullandı:

“İklim teknolojilerinde yıkıcı inovasyonların kesimi olma vizyonumuz doğrultusunda, farklı dallarda sürdürülebilirlik performansını uygunlaştırmak için uyumluluk izleme ve içgörü yazılımı geliştiren, San Francisco merkezli PulsESG teşebbüsüne yatırımımızı tamamladık. Ayrıyeten, Kordsa’nın Asya Pasifik bölgesindeki birinci teknik merkezinin açılışını da bu devir içerisinde gerçekleştirdik.”

Alper, Sabancı Topluluğu’nun insan ve toplum odaklı müspet tesirini artırma yolunda öncü ve örnek projeleri hayata geçirmeye devam ettiğini belirterek, 2 yıl evvel başlattıkları Sabancı Cumhuriyet Seferberliği’nin Türkiye’nin en geniş iştirakli toplumsal sorumluluk hareketine dönüştüğünü bildirdi.

Cenk Alper, “Cumhuriyetimizin 100. yılında, tüm topluluk şirketlerimizle Cumhuriyetimize sahip çıkmaya; Cumhuriyeti ve Atatürk kıymetlerini alanda çalışarak yüceltmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER