Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrolde arz endişeleri

Petrol, sıkı piyasada arz riskleri kaygısıyla büyürken yılın en yüksek düzeyine ulaşıyor.

Petrolde arz endişeleri
10 Ağustos 2023 - 7:24

Petrol, Rusya ile Ukrayna ortasındaki çatışmanın muhtemel bir halde tırmanmasının zati daralmakta olan bir piyasada daha fazla arzı engelleyebileceği kaygısıyla neredeyse dokuz ayın en yüksek düzeyine tırmandı.

ABD ham petrolü seansı varil başına 84 doların üzerinde kapatarak, Nisan ayında belirlenen yıl için evvelki yüksek düzeyini kırdı. Fiyatlar, ABD hükümet bilgilerinin geçen hafta ham petrol stoklarının yaklaşık 5 milyon varil arttığını göstermesinin akabinde, yatırımcıların üç ayın en fazla azalan yakıt stoklarına odaklanmasından sonra bile çıkarlarını korudu.

UBS Group AG’de analist olan Giovanni Staunovo, “Ürün stokları düşük olduğu için talep korkusu husus değil. Petrolü yönlendiren daha çok piyasa sıkılığı hikayesi” dedi. Yetkili, ham petrolün Nisan’daki yüksek düzeyini aşmasının akabinde teknik faktörlerin de fiyatları desteklediğini kelamlarına ekledi.

Tedariklere yönelik son tehdit, Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy’nin ülkesinin OPEC+ üreticisinin “sularımızı bloke etmesini” önlemek için misilleme yapacağını söylemesinin akabinde Rusya’nın Karadeniz’den akışına yönelik risktir. Kelamlar, hafta sonu Ukrayna’da bir petrol tankerine düzenlenen insansız hava aracı saldırısının akabinde geldi.

Önemli piyasa göstergeleri son günlerde daha sıkı piyasalara işaret ediyor. ABD ham petrolü için en yakın vakit aralığı, Brent muadili ile birlikte Çarşamba günü yükseldi. Cushing, Oklahoma’daki değerli depolama merkezindeki stoklar son altı haftanın beşinde azaldı.

Petrol, OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arzı kısma taahhütlerinin akabinde Haziran sonundan bu yana yükseldi, fakat aykırı rüzgarlar hala devam ediyor. Çin’in ekonomik toparlanması sakin olmaya devam ediyor ve Salı günü Güç Enformasyon Yönetimi, ABD’nin bu yılki eser tüketimi varsayımını düşürdü.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER