Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Özhaseki’den kentsel dönüşüm açıklaması! 5 yıl içinde tamamlarız

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’a özel çıkartılması planlanan sarsıntı yasası için tarafların muahedesi halinde Meclis’in yaz aylarında da toplanabileceğini söyledi.

Özhaseki’den kentsel dönüşüm açıklaması! 5 yıl içinde tamamlarız
10 Ağustos 2023 - 1:00

Ece CEYHUN

Olası bir İstanbul sarsıntısında 1.5 milyon binanın risk taşıdığı bu sayı içerisinde 600 bininin ise yüksek risk kategorisinde yer aldığı biliyor. Kahramanmaraş merkezli 11 vilayette yıkıma neden olan 18 ili etkileyen zelzeleler sonrasında bir taraftan bölgenin yine ayağa kaldırılması için çalışılırken öbür taraftan mümkün İstanbul sarsıntısı için çalışmalar sürüyor.

Dün basın-yayın kuruluşlarının yöneticileri ile bir ortaya gelen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 11 yıldır devam eden İstanbul’daki kentsel dönüşüm işinde bugüne kadar karşılaştıkları pürüzlerden aldıkları tecrübeleri de içerecek formda bir yasa hazırladıklarını söyledi. Bakan Mehmet Özhaseki , “Bugüne kadar ne çeşit pürüzlerle karşılaşmışsak bunları bertaraf edecek, bir an evvel işi hızlandıracak önlemleri alıp bu maddeyi da çıkarmak istiyoruz” dedi.

Özhaseki kentsel dönüşümün tamamlanma suratının sorulması üzerine de, “Yasal düzenleme çıktıktan sonra İstanbul’da kentsel dönüşüm ne kadar vakitte bitirilebilir?” sorusuna, “Allah müsaade verirse 5 sene içerisinde biz bunu tamamlayacağımızı düşünüyoruz” karşılığını verdi. Dönüşüm için 3’te 2 istek kaidesi olduğunu hatırlatan Özhaseki, “Bana nazaran yüzde 50’ye gelmeli. Bunu TBMM’ye getirip tartışacağız. Süratli adımlar atarak TBMM’de yaz devri davet edilerek görüşülebilir” dedi.

Topu taca atmayalım

İstanbul’un bir an evvel sarsıntıya hazırlanması gerektiğinin altını çizen Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Topu taca atmadan gerçek tabanda hareket etmek lazım” dedi.

Depremin Türkiye için siyaset üstü bir bahis olduğunu belirten Özhaseki, Himalaya ile Alpler ortasında zelzele açısından en riskli 5 ülkeden birinin Türkiye olduğunu hatırlattı. 100 yılda ana karada 6 ve üzeri şiddette 60 zelzele olduğunu ve 130 bin kişinin öldüğünü kaydeden Özhaseki, İstanbul için hazırlanan planının da 4 basamaklı olduğunu aktardı.

Devam eden kentsel dönüşüm siyaseti, rezerv alanlar, ‘Yarısı Bizden kampanyası’ ve İstanbul için çıkartılacak özel yasanın 4 evreli planın ana başlıkları olduğunu aktaran Özhaseki, burada düşünülen ve söylenen sarsıntının altından kalkabilme ihtimalinin çok gözükmediğini, o yüzden süratli davranmaları gerektiğini vurguladı. Özhaseki, “Gerekirse bu mevzuda süratli adımlar atarak, Meclis çalışma periyodunda değilse bile şayet takvim sıkışıksa yaz periyodunda Meclisi öteki işler için değil yalnızca bu iş için davet edip, bu kanunları görüşebiliriz. İnşallah yetiştiririz ve bir an evvel başlarız diye de ümit ediyorum” dedi.

Rezerv konut alanları belirlendi

İstanbul’da kentsel dönüşüm öncesinde rezerv konut alanları belirlediklerini de anlatan Özhaseki, “Bu alanlarda 350 bin konuta kadar yeni, sağlam, emniyetli konutlar yapabileceğiz. Etrafta en riskli olan yapıları, o yaptığımız yeni yerlere taşıyarak tahminen de zelzeleye hazırlığın ikinci adımını atmış olacağız diye düşünüyorum” diye konuştu. Özhaseki, İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakalarındaki rezerv alanların yerlerinin muhakkak olduğunu, bunların büyük bir çoğunluğunun hazine yeri, içlerinde kamu kurumları ve askeriyeye ilişkin yerler de bulunduğunu belirterek, rezerv alanlarının pozisyonlarına ait ise bilgi vermek istemediğini söz etti.

Kanal İstanbul rahatlatır

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Kanal İstanbul Projesi ile milyonlarca insanın yaşadığı Avrupa Yakası’nı bir ada haline getirmek muhtemel bir zelzelede tahliye, kaçış ve yardımı zora sokar mı?” sorusunu “Tam bilakis daha da kolaylaştırır. Yeni bir su yolu açıyorsunuz orada. İstanbul’un rahatlatılması, biraz daha yoğunluğun giderilmesi her halükarda tahliye için en değerli sebep. Oradaki yapılacak olan çalışmaların da bir kısmının kentsel dönüşüm için kullanılıyor olması İstanbul’un en büyük avantajı olsa gerek.” formunda cevapladı.

Deprem bölgesinde yerinde dönüşüm projesi

Deprem bölgesinde inşa edilen yeni konutların belirlenen rezerv alanlara yapıldığını anlatan Bakan Mehmet Özhaseki, sivil toplum örgütleri ve ticaret odalarıyla yaptıkları görüşmelerde de yerinde dönüşüm talebi aldıklarını aktardı.

Bölgede hayatı olağanlaştırmak ismine kent merkezlerinin canlandırılacağını da kaydeden Özhaseki şöyle konuştu: “Zaten 4 kırmızı çizgimiz var. Birincisi artık fay sınırları ve fay kırıklarının olduğu yerlerde yapılaşma asla olmayacak.

Bunları şu anda haritalara, imar planlarına işliyoruz. Buraların 60 metre sağında, solunda hiçbir biçimde yapılaşmaya müsaade verilmeyecek. İkincisi, yer sıvılaşması olan yerlerde de yapılaşma olmayacak. Üçüncüsü de dere yataklarında bir daha yapılaşma yapılamayacak. Dördüncü kırmızı çizgimiz de mühendislik ve mimarlık hesaplarından başlayarak imal safhasının tamamında sıfır tolerans uygulanacak.”

Şehir merkezlerini TOKİ yapacak

Depremin en çok hasar verdiği 25 bölgede belediyelerle konuşup imar yetkisini de Bakanlık olarak aldıklarını, buralarda kurulan imar dönüşüm ofislerinde çalışmaların başladığını belirten Mehmet Özhaseki, sarsıntı bölgesindeki kent merkezlerinde yapılacak “birinci lig” diye tanım edilen yerlerin tamamının inşasını Bakanlığın yapacağını lisana getirdi.

Depremin maliyetinin 100 milyar doların üzerinde olduğunu da kaydeden Özhaseki, 2 milyona yakın vatandaşın hala konutundan uzakta; konteynerlerde 466 bin, çadırda ise 55 bin kişinin yaşadığını kaydetti. Bakan Özhaseki en çok yıkımın 254 bin bina ile Hatay’da olduğunu tabir etti.

Yarısı Bizden Kampanyası’na müracaat sayısı 1 milyonu geçti

Yarısı Bizden Kampanyası ile ilgili son durumu da paylaşan Bakan Mehmet Özhaseki, “Şu ana kadar Bakanlığımıza müracaat eden insanların sayısı 1 milyon 20 bin. Bina içerisinde tek tek müracaatlar var. Birden fazla müracaatlar var. Lakin yüzde 100 kendi içerisinde muahede sağlamış bina sayısı 14 bin civarında. 14 bin binanın da bağımsız ünite olarak karşılığı 71 bin civarında. Biz bunu biraz daha hızlandıracağız. Gerekirse 3’te 2 sağlayanlara da devam edeceğiz ki İstanbul’da düşündüğümüz üzere bir sarsıntı olmadan bir an evvel biz konutlarımızı daha sağlam, daha emniyetli hale getirelim” tabirlerini kullandı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER