Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Microsoft, Aptos blok zinciriyle ortaklık kuruyor

ABD’li teknoloji devi Microsoft, AI ve web3 üzerinde çalışmak için blok zinciri Aptos Labs ile iştirak kurduğunu açıkladı. Microsoft’ta AI ve web3 Global İş Geliştirme Yöneticisi Daniel An “Yapay zekanın önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha büyük…

Microsoft, Aptos blok zinciriyle ortaklık kuruyor
10 Ağustos 2023 - 1:36

HANDE BERKTAN

Yapay zeka, teknoloji sanayisini fethetmeye devam ediyor. Amerikan teknoloji şirketi Microsoft, AI ve web3 üzerinde çalışmak için blok zinciri Aptos Labs ile stratejik bir iştirak kurduğunu, duyurdu.

Aptos Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Mo Shaikh, “İki şirket için birincil odak noktası ilgili bölüm sıkıntılarımızı çözmektir. İşbirliğimiz, Microsoft’un AI modellerinin Aptos’un doğrulanmış blokzincir bilgileri kullanılarak eğitilmesine imkan tanıyor. Bu araçları hayatımızda her gün kullanarak inanılmaz derecede verimli hale gelebiliriz. İster mahallenizdeki en düzgün restoranların bir dizinini araştırıp bir ortaya getirmek, ister işiniz yahut araştırmanız için kod yazmanıza yardımcı olmak olsun” dedi.

Blokzincir tabanlı tahliller, içeriğin doğrulanmasına, vakit damgasına vurulmasına ve içeriğin kaynağına atfedilmesine yardımcı olabilir, böylelikle dağıtılmış bir dijital iktisatta güvenilirliği artırır.

Shaikh, AI’ın sorumlu bir formda gelişmesi gerektiğini ve web3’ün gerekli güvenilirliği kazanmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Shaikh, Aptos’un blok zincirinin iş hacminin saniyede 160.000’e kadar süreci destekleyebileceğini ve “yıl sonuna kadar yüzbinlerce” sürece yeteneğine ulaşma amacına sahip olduğunu söyledi.

Microsoft’ta AI ve web3 Global İş Geliştirme Yöneticisi Daniel An, yaptığı açıklamada “Yapay zeka önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha büyük ölçekte web3 tahlillerine dahil edileceğini iddia ediyoruz” dedi.

İki şirket, Web3 kullanımını yaygınlaştırmak ve merkeziyetsiz alanda yeni inovasyonlara imkan sağlamak hedefiyle yapay zeka ve blok zinciri teknolojilerini birleştiren yeni tahliller yaratmak için birlikte çalışacak. İşbirliğinin bir modülü olarak Aptos Labs, Aptos ekosistemi hakkında kullanıcı sorularını yanıtlayacak ve geliştiricilere yardımcı kaynaklar sağlayacak Aptos Assistant isimli bir sohbet robotu üzere yeni eserleri hayata geçirmek için Microsoft’un yapay zeka altyapısından yararlanacak.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER