Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Hindistan Merkez Bankası faizi sabit tuttu

Hindistan Merkez Bankası enflasyon görünümünü dikkate alarak siyaset faizini sabit tuttu. Banka 2024 enflasyon kestirimini de üst taraflı revize etti.

Hindistan Merkez Bankası faizi sabit tuttu
10 Ağustos 2023 - 8:48

Hindistan Merkez Bankası üst üste üçüncü toplantıda da siyaset faizini değiştirmezken, besin fiyatlarının enflasyonu üst taraflı baskılaması durumunda harekete geçmeye hazır olduğu sinyalini verdi.

Banka siyaset faizini yüzde 6,50’de tuttu. Karar oybirliğiyle alındı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de bu istikametteydi.

Banka geçen yıl Nisan ayında uygulamaya konulan “teşviklerin geri çekilmesi” odaklı siyaset duruşunun korunmasına da 1 karşı oyla kararlaştırdı.

Politika duruşuna ait varsayımlarını paylaşan 20 ekonomistin on dokuzu bu tarafta bir atak beklerken, bir tanesi yönlendirmede değişiklik öngörmüştü.

Hindistan Merkez Bankası Lideri Shaktikanta karar sonrası yaptığı açıklamalarda, “PPK, durumun gerektirmesi halinde harekete geçmeye hazırdır. Manşet enflasyonu tolerans bandı içine çekmek kâfi değil. Enflasyonu %4 amacına getirmeye sıkı bir halde odaklanmaya devam etmeliyiz.” diye konuştu.

Muson yağmurları enflasyonu üst itmişti

Hindistan’ın kimi bölgelerinde yaşanan sel felaketinin yanı sıra sistemsiz muson yağmurları dünyanın en kalabalık ülkesinde besin fiyatlarını yükselterek perakende enflasyonunu Haziran ayında son üç ayın en yüksek düzeyi olan %4,81’e çıkarmıştı.

Ekonomistler, yüksek zerzevat fiyatları ve artan pirinç ve buğday maliyetleri nedeniyle geçen ayki pahanın bankanın %2-6 gaye aralığını aştığını düşünüyor.

Banka 2024 enflasyon beklentisini de yüzde 5,1’den yüzde 5,4’e çıkardı.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER