Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bakan Şimşek: Vergi düzenlemeleri enflasyonist ama tekrarlanmayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek maksatlarının geçiş devri sonrası enflasyonu kalıcı olarak aşağı çekmek olduğunu söyledi. Şimşek, “Enflasyon önümüzdeki birkaç ay içerisinde süreksiz kimi faktörler nedeniyle artışa devam edecek” dedi.

Bakan Şimşek:  Vergi düzenlemeleri enflasyonist ama tekrarlanmayacak
10 Ağustos 2023 - 9:48

Şimşek Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan açıklamalarında, “Amacımız, bir geçiş devri sonrası kalıcı bir biçimde enflasyonu aşağı çekmek. Merkez Bankası’nın da kestirimlerinden göreceğiniz üzere, enflasyon önümüzdeki birkaç ay içerisinde süreksiz birtakım faktörler nedeniyle artışa devam edecek” dedi ve ekledi:

“Bizim bütçe istikrarlarını düzgünleştirmek, sarsıntının yaralarını sarmak için yaptığımız kimi vergi düzenlemeleri var. Bu vergi düzenlemeleri de doğal enflasyonist lakin bu bir daha tekrarlanmayacak. Bir seferlik yaptığımız bir düzenleme bu.”

Uygulayacakları programla birlikte öngörülebilirliğin artacağını belirten Şimşek, “Türkiye’ye kaynak girişi artacak ve önümüzdeki periyotta belirsizlik azaldıkça, cari açık daraldıkça inanıyorum ki kurda göreli bir istikrara gerçek gideceğiz. Bu da enflasyonu ve beklentileri olumlu tarafta etkileyecek” dedi.

Körfez ülkeleriyle gerçekleştirdikleri “verimli görüşmelere” dikkat çeken Şimşek, bunun en somut emaresinin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile açıklanan 51 milyar dolarlık yatırım paketi olduğunu belirtti.

Şimşek, “Bu yatırımların bir kısmı bu sene içerisinde başlamak üzere bir kaynak akışına dönüşecek diye bekliyoruz” diye konuştu.

“Cari açığı denetim altına alma programı”

Uzun bir mühlet sonra Türkiye’de bir dezenflasyon programı, kalıcı bir halde enflasyonu denetim altına alma, cari açığı denetim altına alma programı olduğuna dikkat çeken Şimşek, JPMorgan yatırımcı toplantısına ilginin “çok büyük” olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Biz dünya normlarına uygun, kurala dayalı siyasetler güdersek Türkiye’ye kaynak akışında rastgele bir sorun olmaz. Potansiyel mutlaka vardı görüşmelerimizde. Biraz bekle-gör modundalar, yanlışsız adımlar atıldığına inanıyorlar. Bunların devamı gelir mi, noktasında bir bekle-gör modunda. Pay senedi yatırımcıları o denli değil. 8 haftadır üst üste net girişler var borsaya yani net olarak dışardan bir fon girişi var.”

Şimşek “Türkiye potansiyeli de pazar büyüklüğü de çok büyük bir ülke” dedi.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER