Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ağaoğlu: Amacımız herkese kazandırmak

Ağaoğlu Şirketler Grubu’na bağlı Tatlıpınar Güç, halka açılıyor. Ağaoğlu İdare Heyeti Lideri Ali Ağaoğlu, emellerinin herkese kazandırmak olduğunu söylerken, Ağaoğlu CEO’su Burak Kutluğ ise halka arz gelirinin büyük bir kısmının yeni yatırımlarda kullanılacağını söyledi.

Ağaoğlu: Amacımız herkese kazandırmak
10 Ağustos 2023 - 8:36

Birol BOZKURT

Gayrimenkul başta olmak üzere turizm ve güç alanlarında faaliyet gösteren Ağaoğlu Şirketler Kümesi, güç dalındaki portföyünü genişletmek için çalışmalarını hızlandırdı. Kümenin değerli güç yatırımlarını çatısında topladığı Tatlıpınar Güç, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan alınan onayın akabinde 10–11 Ağustos tarihlerinde talep toplayacak.

Halka arzla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Ağaoğlu Şirketler Kümesi CEO’su Burak Kutluğ, “Tatlıpınar Enerji’nin halka arzı, konjonktürel bir karar değil. İkinci jenerasyonun temsilcileri Ali Can Ağaoğlu ve Hakkı Ağaoğlu’nun idarede etkin rol almasıyla birlikte gerçekleşecek bu halka arz, kurumsallaşma vizyonumuzun değerli bir halkasını oluşturuyor” dedi.

“Gayrimenkuldeki başarımızı güçte de sürdürüyoruz““

Toplantıda konuşan söyleyen Ağaoğlu Şirketler Kümesi İdare Heyeti Lideri Ali Ağaoğlu ise gayrimenkul kesimindeki muvaffakiyetlerini güç alanında da sürdürdüklerini söyledi. Ağaoğlu şöyle devam etti; “Grup şirketlerimizden Tatlı Pınar ile birinci halka arzı gerçekleştiriyoruz memnunuz. Bu vakte kadar gayrimenkul dalında yaptığımız işlerde herkese kazandırdık. Bu halka arzla da hedefimiz herkese kazandırmak. Yaptığımız bedelleri halkla paylaşmak istiyoruz.”

“Halka arz gelirini yeni yatırımlarda kullanacağız”

Halka arz vizyonunu paylaşan Ağaoğlu CEO’su Burak Kutluğ “Şirketimizin, 115,5 MW’lık mevcut şurası gücüne ek olarak 79 MW güneş gücü santrali (GES) ve 33,6 MW rüzgâr gücü santrali (RES) olmak üzere hibrit kapasite artırımı ile ilgili yatırımlar devam ediyor. Geliştirmesine başlanan bu yatırımlar da tamamlandığında Tatlıpınar Enerji’nin 228,1 MW’lık kapasiteye ulaşmasını bekliyoruz.

Halka arz gelirlerinin büyük bir kısmını yeniden yeni yatırımlarda kullanacağız” dedi Tatlıpınar Enerji’nin 115,5 MW’lık mevcut heyeti gücüne ek olarak 79 MW güneş gücü santrali (GES) ve 33,6 MW rüzgâr gücü santrali (RES) olmak üzere hibrit kapasite artırım yatırımı bulunuyor. Bu yatırımlar tamamlandığında şirketin 228,1 MW’lık kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Avrupa’da 1 trilyon euroluk, global ölçekte de 1 trilyon dolarlık yeşil güç programlarının açıklandığını belirten Kutluğ, “Dünyada para bu işlere akacak ve her vakit son alıcının kim olduğuna bakmak gerekiyor. Zira bir sermaye birikimine gereksinim duyan bir ülkeyiz. Hasebiyle bu bahiste portföyler oluşturulması gerekiyor” dedi.

Ağaoğlu Kümesi olarak halka arz ajandasında öbür şirketlerin de olduğunu belirten Kutluğ, “Ağaoğlu Kümesi olarak, ilerleyen süreçte yeni halka arz ve yeni SPK enstrümanlarına girmek konusunda planlarımız var. GYO, GYF’ler üzerinde düşündüğümüz ve ilerleyen süreçte aksiyon alacağımız konular” dedi. Tatlıpınar Enerji’nin halka arzını bir başlangıç olarak görüyoruz.

Toplantıya katılan konsorsiyum eş önderlerinden Vakıf Yatırım Genel Müdürü Barış İnal, “Bu halka arzı tamamlanmış bir iş olarak değil, bir başlangıç olarak görüyoruz. Umuyoruz ki kümenin öteki şirketlerinin de halka arz sürecine eşlik edeceğiz” dedi. Konsorsiyumun bir başka eş önderi olan İnfo Yatırım’ın Genel Müdürü Tarkan Akgül de “Aynı dikkat ve disiplinle talep toplama sürecini de yöneteceğiz. Bu halka arz vesilesi ile hoş bir başlangıç yaptık” dedi.

Şirket iki gün talep toplayacak

Tatlıpınar Güç, Borsa İstanbul’da “TATEN” koduyla süreç görmesi planlanıyor. Şirketin halka arzı ise Vakıf Yatırım ve İnfo Yatırım eş liderliğinde kurulan konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilecek. Mevcut ödenmiş sermayesi 245,4 milyon TL olan Tatlıpınar Enerji’nin 35 milyon 100 bin adet hissesi sermaye artırımı, 35 milyon 100 bin adet hissesi ise ortak satışı olmak üzere toplamda 70 milyon 200 bin adet hissesi olacak biçimde yüzde 25,03’ü halka arz edilecek. Halka arzın büyüklüğünün ise 1 milyar 579 milyon TL olması bekleniyor.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER