Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Acıbadem’den bir ilk: Her bebek dijital bir çiçek

Acıbadem, bir unsur imza attı ve küme bünyesindeki hastanelerin doğum datalarından tasarlanan, Acıbadem’e özel bir konseptle dijital bir sanat çalışması yürüttü. Türkiye’de dijital sanatın önde gelen isimlerinden sanatçı Hakan ve Süleyman Yılmaz’ın, doğum datalarını sanatla harmanlayarak oluşturduğu ‘New Born’ isimli yapıtta, Acıbadem’de doğan her bebek, doğum ayına nazaran bir çiçekle simgelendi.

Acıbadem’den bir ilk: Her bebek dijital bir çiçek
10 Ağustos 2023 - 12:00

Sağlık dalında yeniliklerin öncüsü olan Acıbadem, bu kere sıhhatle dijital sanatı buluşturarak, yeniden bir unsur imza attı. New Born isimli dijital yapıtta, Acıbadem’de dünyaya gözlerini açan her bebeğin doğum ayı bir çiçekle simgeleniyor. Her yenidoğanın yeni bir çiçek olarak içinde yer alacagı bu eser, bu tarafıyla adeta ‘yaşıyor’ ve ‘çoğalıyor’.

Türkiye’de dijital sanatın önde gelen isimlerinden Hakan-Süleyman Yılmaz kardeşlerin hayata geçirdiği eser, Acıbadem’e özel olarak küme bünyesindeki hastanelerde dünyaya gözlerini açmış 145.580 yeni doğan bebeğin uzunluk, kilo ve doğum ayı datalarını içeren bir veri set üzerinde çalışarak oluşturuldu.

Doğdukları ay açan çiçekle isimlendiriliyorlar

Acıbadem Ataşehir Hastanesi’nin girişinde konumlanan dev ekranda 7 dakika boyunca görsel bir şölene dönüşen sanat yapıtı, izleyenleri ‘doğumun mucizevi’ dünyasının içine çekiyor. Bilgi sanatı ile gerçek bilgiler üzerine heyeti eser, teknoloji ve sanatı harmanlıyor; Acıbadem Hastanelerinde her yeni doğan bebek doğdukları ay açan çiçekle sembolize ediliyor. Örneğin; Ocak ayında doğan bir bebek, Ocak ayında açan Karanfil ile simgeleniyor. Şubat Menekşe, Mart Nergis, Nisan Papatya formunda her bir aya özel bir çiçekle görselleştiriliyor. Ayrıyeten bebeklerin doğum kilosu ve uzunluğuna uygun olarak çiçeklerin boyutları da değişiyor.

‘New Born’ isimli yapıtlarında yeni doğan verilerini, sembolizm sanat akımı ile harmanlayarak yorumladıklarını ve bu çalışmaları esnasında ‘Data Sembolizmi’ ismini verdikleri yeni bir sanat yaklaşımı geliştirdiklerini belirten Yılmaz kardeşler, Türkiye’de bir ilk’e imza attıkları bu yapıtlarının birinci kere Acıbadem Ataşehir Hastanesi’nde sergileniyor olmasından gurur duyduklarını belirterek şu bilgileri verdiler: “Türkiye’de birinci olan bu dijital sanat çalışmamıza özel yeni bir yazılım geliştirdik. 7 dakika uzunluğunda ve 4224 x 1296 piksel çözünürlüğünde olan dört ana kısmından oluşan eser, New Born “İlk Nefes” isimli kısım ile başlıyor. Bu kısımda bebeklerin doğduğunda aldıkları birinci nefes ile ağlamaya başladıklarındaki ses verisi, soyut dinamik heykellere dönüşüyor. “Küvez” isimli ikinci kısımda yan yana gelen binlerce bebek binlerce farklı çiçek ile temsil ediliyor lakin hepsinin kalbi birlikte atıyor. “Bebek saçı” isimli üçüncü kısımda bebeklere dair en sempatik şeylerden biri olan bebek saçları, veri sanatı ile mana kazanıyor. Yapıtın “Serpilme” isimli dördüncü ve son kısmında, bebekler ile çiçeklerin ortak bir özelliği üzerinden hikayeleştirme yaptık; çiçekler ve bebekler yaşı geldiğinde serpiliyorlar.”

3 ödül birden kazandı

New Born, Veri Sembolizmi yaklaşımının doğduğu ve sergilendiği birinci eser olma özelliğini taşıması açısından dijital sanat çalışmaları alanında ilham verici bir örnek olma özelliği taşıyor. Acıbadem’in unsur imza atarak sıhhatle dijital sanatı buluşturduğu New Born projesi, Communicator Awards ve Brandverse Awards’ta binlerce proje ortasında, 3 ödül birden kazanarak tepeye yerleşti.

Communicator Awards ödüllerinden “Excellence in Design Features-Creative Veri Presentation for Corporate Communications” (Tasarımda Harikalık Özellikleri – Kurumsal İrtibat İçin Yaratıcı Bilgi Sunumu) ve “Excellence in Design Features-Strategic Storytelling for Corporate Communications” (Tasarımda Harikalık Özellikleri-Kurumsal Bağlantı İçin Stratejik Kıssa Anlatımı) ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıyeten Brandverse Awards’ta da ”Kurumsal İmaj ve Prestij Yönetimi” kategorisinde de Gümüş mükafatı kazandı.

Sizin bebeginiz hangi çicek?

Acıbadem’de doğan her bebeğin doğum ayına nazaran simgelendiği çiçekler

Ocak: Karanfil

Şubat: Menekşe

Mart: Nergis

Nisan: Papatya

Mayıs: Zambak

Haziran: Gül

Temmuz: Lale

Ağustos: Şakayık

Eylül: Zinya

Ekim: Orkide

Kasım: Krizantem

Aralık: Sardunya

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER