Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD yönetimi Çin’e teknoloji yatırımına sınırlama getirdi

Lider Biden’ın imzası ile çıkan kararname kapsamında, ABD’lilerin yarı iletkenler, kuantum teknolojileri ve makul yapay zeka sistemleri geliştiren Çinli firmalara yatırımları kısıtlandı

ABD yönetimi Çin’e teknoloji yatırımına sınırlama getirdi
10 Ağustos 2023 - 11:12

ABD Lideri Joe Biden, ABD’nin Çin’deki belli ulusal güvenlik teknoloji eserleri yatırımlarını yasaklayacak ve birtakım yatırım süreçlerinin bildirilmesini gerektirecek kararname çıkardı. ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Biden’ın askeri, istihbarat, gözetleme yahut siber özellikli yetenekler için kritik olan hassas yahut ileri teknolojilerle eserler geliştirmeye ve bunlardan yararlanmaya çalışan ilgili ülkelerin ABD’ye oluşturduğu ulusal güvenlik tehdidini ele almak için Başkanlık Kararnamesi yayımladığı bildirildi.

Yönetimin, yeni jenerasyon askeri yenilikler için kritik ehemmiyete sahip teknolojileri koruyarak Amerika’yı inançta tutmaya ve ülkenin ulusal güvenliğini savunmaya kararlı olduğuna dikkati çekilen açıklamada, hudut ötesi yatırım akışlarının uzun müddettir ABD’nin ekonomik canlılığına katkıda bulunduğu belirtildi. Açıklamada, kelam konusu kararnamenin ABD’nin açık yatırıma yönelik taahhüdünün sürdürürken ulusal güvenliğini muhafazaya yönelik dar gayeli aksiyonları içerdiği tabir edilerek kararnamenin ABD Hazine Bakanlığınca Ticaret Bakanlığı da dahil olmak üzere öbür kurumlarla istişare içinde uygulanacak ve yönetilecek yeni ve amaçlı bir ulusal güvenlik programının oluşturulmasını sağlayacağı vurgulandı.

3 ileri teknoloji alanında yasak

Bu kapsamda, programın ABD’lilerin belli süreçleri Hazine’ye bildirmesini gerektireceği, ABD’li şahısların, Kararnamede tanımlanan 3 ileri teknoloji alanının dar alt kümeleriyle ilgili faaliyetlerde bulunan şirketleri içeren kimi öbür süreçleri üstlenmesini yasaklayacağı aktarıldı. Açıklamada, kararnamenin ekinde, Çin’in ilgili ülke olarak tanımladığı belirtilerek Çin’in bir dizi hassas teknoloji üretme yeteneğini ilerletmek için ABD yatırımlarından yararlandığına işaret edildi.ABD’nin yeni program için düşünülen birçok teknoloji ve eserin Çin’e ihracatını halihazırda yasakladığı yahut kısıtladığına dikkati çekilen açıklamada, programın, ABD yatırımlarının, Çin’de bu teknolojilerin yerlileştirilmesini hızlandırmasına yardımcı olmasını engelleyeceği kaydedildi.

Açıklamada, kararnamede belirlenen 3 ileri teknoloji alanı, yarı iletkenler ve mikroelektronik, kuantum bilgi teknolojileri ve birtakım yapay zeka sistemleri olarak sıralandı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER