Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD, Çin’e teknoloji yatırımına sınırlama getirdi

ABD Lideri Joe Biden, ABD’nin Çin’deki makul ulusal güvenlik teknoloji eserleri yatırımlarını yasaklayacak ve birtakım yatırım süreçlerinin bildirilmesini gerektirecek kararname çıkardı.

ABD, Çin’e teknoloji yatırımına sınırlama getirdi
10 Ağustos 2023 - 2:00

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın askeri, istihbarat, gözetleme yahut siber özellikli yetenekler için kritik olan hassas yahut ileri teknolojilerle eserler geliştirmeye ve bunlardan yararlanmaya çalışan ilgili ülkelerin ABD’ye oluşturduğu ulusal güvenlik tehdidini ele almak için Başkanlık Kararnamesi yayımladığı bildirildi.

Yönetimin, yeni jenerasyon askeri yenilikler için kritik kıymete sahip teknolojileri koruyarak Amerika’yı inançta tutmaya ve ülkenin ulusal güvenliğini savunmaya kararlı olduğuna dikkati çekilen açıklamada, hudut ötesi yatırım akışlarının uzun müddettir ABD’nin ekonomik canlılığına katkıda bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, kelam konusu kararnamenin ABD’nin açık yatırıma yönelik taahhüdünün sürdürürken ulusal güvenliğini muhafazaya yönelik dar maksatlı hareketleri içerdiği söz edilerek kararnamenin ABD Hazine Bakanlığınca Ticaret Bakanlığı da dahil olmak üzere başka kurumlarla istişare içinde uygulanacak ve yönetilecek yeni ve maksatlı bir ulusal güvenlik programının oluşturulmasını sağlayacağı vurgulandı.

Bu kapsamda, programın ABD’lilerin belli süreçleri Hazine’ye bildirmesini gerektireceği, ABD’li şahısların, Kararnamede tanımlanan 3 ileri teknoloji alanının dar alt kümeleriyle ilgili faaliyetlerde bulunan şirketleri içeren kimi diğer süreçleri üstlenmesini yasaklayacağı aktarıldı.

Açıklamada, kararnamenin ekinde, Çin’in ilgili ülke olarak tanımladığı belirtilerek Çin’in bir dizi hassas teknoloji üretme yeteneğini ilerletmek için ABD yatırımlarından yararlandığına işaret edildi.

ABD’nin yeni program için düşünülen birçok teknoloji ve eserin Çin’e ihracatını halihazırda yasakladığı yahut kısıtladığına dikkati çekilen açıklamada, programın, ABD yatırımlarının, Çin’de bu teknolojilerin yerlileştirilmesini hızlandırmasına yardımcı olmasını engelleyeceği kaydedildi.

Açıklamada, kararnamede belirlenen 3 ileri teknoloji alanı, yarı iletkenler ve mikroelektronik, kuantum bilgi teknolojileri ve birtakım yapay zeka sistemleri olarak sıralandı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER