Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

5 küresel şirketin üçü ödemeler için kripto kullanıyor

Blokzinciri tabanlı kripto para üniteleri, geçtiğimiz yıllarda sırf bir yatırım aracı olarak değil, ödeme aracı olarak da benimsendi. Blokzinciri teknolojisinin memleketler arası ödeme ve havale süreçlerinde finansal kuruluşlara 2030’a kadar 27 milyar dolar tasarruf ettirebileceği tespit edildi.

5 küresel şirketin üçü ödemeler için kripto kullanıyor
10 Ağustos 2023 - 9:00

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte global bankacılık altyapılarının jeopolitik istikrarlara nazaran değişiklik gösterebildiğinin ve kısıtlayıcı olabildiğinin anlaşılması, milletlerarası para transferi ve ödeme süreçlerinde alternatif arayışlarını beraberinde getirdi. Durum bu türlü olunca gözler, son yılların en çok konuşulan finansal enstrümanı olan kripto para üniteleri ve blokzinciri teknolojisine çevrildi. Kripto para üniteleri, geçtiğimiz yıllarda sırf bir yatırım aracı olarak değil, ödeme aracı olarak da benimsenirken bilhassa merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarının memleketler arası para transferinin geleceğinde kıymetli bir rol oynayabileceği konuşulmaya başlandı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan OKX CMO’su Haider Rafique, “Online ödeme sistemi PayPal’in geçtiğimiz günlerde ABD dolarına endeksli sabit kripto para ünitesini duyurması, bu mevzuda yaşanan kıymetli gelişmelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tekrar de PayPal’in etkin olarak muhtaçlık duyulan Türkiye üzere pek çok pazarda yasaklı olması, teknolojinin potansiyelini kısıtlıyor” sözlerini kullandı.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından Mayıs 2022’de yürütülen bir çalışma, blokzincirinin de temelindeki dağıtılmış defter teknolojisinin memleketler arası ödemelerde verimliliği artıracağını gösterirken, Juniper Research’ün kestirimleri, finansal kuruluşların memleketler arası para transferi süreçlerinde blokzinciri sayesinde 2030’a kadar 27 milyar dolar tasarruf edebileceğini öngördü. Globalleşmenin yine tanımlanması, dijitalleşmenin sürat kazanması ve her ölçekten işletmenin dünyanın her yerine satış yapabilir hale gelmesi üzere durumların memleketler arası para transferlerine duyulan gereksinimi artırdığını kaydeden Haider Rafique, “Kesintisiz ve süratli memleketler arası ödemeler, işletmeler ve bireyler için her geçen gün daha kritik hale geliyor. Bu gereksinim, aracıları ortadan kaldıran, bireyler ortasında şeffaf, inançlı ve süratli transferi mümkün kılan merkeziyetsiz finans teknolojileri için dikkate bedel bir fırsat doğuruyor” dedi.

Kriptonun memleketler arası ödemelerde kullanımının azımsanamayacak bir boyutta olduğunu kaydeden Haider Rafique, “PYMNTS tarafından hazırlanan bir raporda 5 global şirketten üçünün global ödemelerde kripto kullandığı görülüyor. Tekrar de, PayPal örneğinde görüldüğü üzere, merkezi yapılar bu transferlerde bariyer oluşturmayı sürdürüyor. Meğer kendi kendine barındırılan merkeziyetsiz kripto para cüzdanları ve DeFi hizmetleri, tüm pazarlarda etkin olarak faaliyet gösteriyor. Milyonlarca insan, prestiji para ünitelerine endeksli stablecoin’leri DeFi cüzdanları üzerinden para transferlerinde kullanıyor” diye konuştu.

Uluslararası para transferlerinde süreç fiyatı %6 ila %20 ortasında değişiyor

Finansta merkezlerden yönetilen her sistemin yavaş, şeffaf olmayan, uzun süren süreçlerle ve regülasyonlara karşın dolandırıcılık riskleri ile yüksek fiyatlarla gölgelendiğine dikkat çeken OKX CMO’su Haider Rafique, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı: “Uluslararası para transferlerinde süreç fiyatı %6 ila %20 ortasında değişiyor. Bir global stablecoin’in transfer maliyeti ise %0,1’in altında. Farklı bölgeler, kıtalar ortası transferlerde ülkelere ve bankaların iç siyasetlerine has farklı standartlar süreçleri uzatıyor. Merkeziyetsiz cüzdanlarla yürütülen milletlerarası para transferlerinde ise dünyanın neresinde olursa olsun sadece bir protokol izleniyor. Tüm merkeziyetsiz cüzdanlar ortak protokollerde çalışıyor ve birlikte çalışabilirlik gözetilerek geliştiriliyor. Bu sayede hem işletmeler hem de ferdî kullanıcılar için aradıkları konforu, suratı, inancı sunuyor. Önümüzdeki 5 ila 10 yıl ortasında, merkeziyetsiz uygulama ve hizmetlerin, merkezi emsallerine kıyasla daha fazla hudut ötesi süreçte kullanılacağını öngörüyoruz. OKX olarak Web Cüzdan’a geçişi tek platformda, tek tuşla mümkün kılıyor, dijital varlık sahiplerinin varlıklarının güvenliğini sağlamalarına, kripto swap süreci gerçekleştirmelerine, NFT al-sat yapabilmelerine imkan tanıyoruz.”

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER