Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Rusya ve Güney Kore’dan Uganda’ya nükleer yatırımı

Uganda Devlet Lideri Yoweri Museveni, Rusya ve Güney Kore’nin ülkede nükleer güç santralleri inşa etmeye başlayacağını açıkladı.

Rusya ve Güney Kore’dan Uganda’ya nükleer yatırımı
09 Ağustos 2023 - 10:48

Başkent Kampala’da 25 Afrika kahve üreticisi ülkenin önderi ve delegelerin katıldığı 2. G-25 Afrika Kahve Doruğu’nda konuşan Museveni, ülkede inşa edilecek nükleer güç santrallerine ait Rusya ve Güney Kore ile müzakerelerin çoktan tamamlandığını bildirdi.

Museveni, Rusya ve Güney Kore’nin 15 bin megavatlık 2 nükleer santral inşa edeceğini aktararak, “Nükleer proje, ulusların sosyo-ekonomik kalkınma için güç güvenliğinin nasıl sağlanacağıyla uğraştığı kritik bir vakitte geliyor.” tabirini kullandı.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde 27 Temmuz’da düzenlenen Rusya-Afrika Tepesi’nde, Uganda ve Rusya’nın nükleer güç santrali projesine yönelik muahede imzaladığı duyurulmuştu.

Doğusunda uranyum yatakları var

Museveni, son ulusa sesleniş konuşmalarında, ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok fazla hidroelektrik potansiyele sahip olduğunu lakin daldaki yeni teknolojileri keşfetmek için daha fazla iştirake muhtaçlık duyulduğunu belirtmişti.

Nükleer güç geliştirmeye muhtaçlık olduğuna dikkat çeken Museveni, değişen hava modellerine işaret ederek hidroelektriğin artık muteber olmadığını söz etmişti.

Uganda Güç ve Maden Geliştirme Bakanlığınca yürütülen araştırmada, ülkenin doğusunda büyük uranyum yatakları keşfedilmesinin akabinde nükleer güç üretme potansiyeline sahip olduğu doğrulanmıştı.​​​​​​​

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER