Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ömer Bolat: Genç girişimcilerimizin yanındayız

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, melek yatırımcılar ile yeni iş fikirlerine sahip girişimcileri bir ortaya getirmek hedefiyle web tabanlı Melek Yatırımcı Ağı Platformu oluşturduklarını, altyapısı tamamlanan bu platformun yakın vakitte tanıtımını yapacaklarını bildirdi.

Ömer Bolat: Genç girişimcilerimizin yanındayız
09 Ağustos 2023 - 0:48

Bolat, Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkezi’nde düzenlenen Altın Konteyner İhracat Ödülleri’nde yaptığı konuşmada, MÜSİAD’ın kapısından 30 yıl evvel girdiğini ve dernekte birçok misyonu ifa ettiğini, burada çok hoş işlere imza attıklarını ve çok hoş anılarının olduğunu söyledi.

Türkiye’nin fırtınalı geçen yılların akabinde 2002 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde kurulan AK Parti iktidarıyla başlayan ve 20 yıl devam eden siyasi istikrar ve ekonomik istikrarla birlikte güçlü Türkiye’nin ve güçlü Türk iktisadının yükseldiği bir periyoda şahitlik ettiklerini söz eden Bolat, kendisinin de bulunduğu MÜSİAD idare şurası toplantısında MÜSİAD bünyesinde bir gençlik kolları ile bayan kollarının kurulmasını tavsiye ettiğini belirtti.

Bolat, kurulmasına öncülük ettiği Genç MÜSİAD’ın çok büyük atılımlar gerçekleştirdiğini söz ederek, 20 bin kadar gencin bu ocakta misyon alarak, iş dünyasına örnek olduğunu lisana getirdi.

Ektikleri tohumların ülke gençliği ismine çok hoş meyvelere dönüştüğünü söz eden Bolat, “Genç MÜSİAD’ın kuruluşunun gerisindeki ana fikir gençlerimizi girişimciliğe alıştırmak, onlara sevdirmekti. Gençlerimizi, hayır çalışmalarını, toplumsal çalışmalara, toplumsal projelere ısındırmak onları bu faaliyetlere alıştırmak ve sevdirmekti. Bir de üniversite gençliği ile hoş köprüler kurmaktı. Allah’a şükür ortadan geçen 21 yıla baktığımızda bütün bu maksatların ziyadesiyle geliştirildiğini görüyoruz.” diye konuştu.

Girişimciliğin kıymetine değinen Bolat, “MÜSİAD’a yeni genel sekreter olduğumda hattat Hüseyin Kutlu’ya bir sınır yazısı sipariş etmiştik. O hatta, ‘O tüccarlar ki dürüst, namuslu çalışan, devletine hizmet eden, halkına, çalışanına, iş, aş kazandıran tüccarlar ahirette nebilerle yani peygamberlerle, sıddıklarla ve şehitlerle birlikte haşrolacaktır.’ yazıyordu. Bu çok büyük bir mükafat, o yüzden girişimciliğin değeri çok büyük. Dürüst, çalışkan, üreten ve insanlara, ülkesine, devletine yararlı olan teşebbüsçüler baş tacı.” sözlerini kullandı.

“Türkiye’de ihracatın ulusal gelire oranı yüzde 30’a yaklaştı”

Ömer Bolat, 1980 yılında Türkiye’nin ihracatının 2 milyar 900 milyon dolar, ulusal gelirin 65 milyar dolar, nüfus da 41 milyon kişi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bu tabloda, Türkiye’nin ihracatçı sayısı 1000 kişiydi, 2,9 milyar dolar ihracatımız vardı. Bu ihracatın büyük kısmı de Türkiye’nin klasik eserleri olan fındık, incir, kuru üzüm, tütün eserleriydi. Biraz dokuma başlamıştı lakin merhum Turgut Özal’ın, eski cumhurbaşkanımızın başlattığı dışa açık büyüme modeliyle Türkiye dışa açılmayı sevdi. Büyümeye başladı lakin ilerleyen yıllarda, 1990’lı yıllarda koalisyon hükümetleri, modüllü siyasi yapı, istikrarsızlık ve ekonomik krizlerle bu ivme devam edemedi. Ta ki 2002’de AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımız iktidara gelinceye kadar.

1987’de Almanya’da yüksek lisans yapıyorum. O vakit şöyle kocaman bir radyo almıştık. Kısa dalgadan Türkiye’yi dinlemeye çalışıyorduk. Türkiye’nin Sesi radyosunu. O gün ses geliyor, gidiyor, geliyor, gidiyor ancak haber şuydu: ‘Türkiye’nin aylık ihracatı 1 milyar doları aştı.’ O gün ülkede adeta bayram sevinci vardı. Artık şu anda neredeyse günlük ihracatımız birçok günlerde 1 milyar doları aşıyor. Yani aylıklardan günlüğe yanlışsız hamdolsun geldik.”

Bolat, 2022’de ihracatın 36 milyar dolara, hizmet ihracatının 4,5 milyar dolara, ihracatçı sayısının 12 bin bireye anca ulaştığını belirterek, 2022’de ise ihracatçı firma sayısının 14 bine ve toplam ihracatın 254 milyar dolara yükseldiğine dikkati çekti.

Türkiye’de ihracatın ulusal gelire oranının yüzde 30’a yaklaştığını belirten Bolat, “Bu neyi gösteriyor? Bu Türkiye’nin dışa açık bir iktisada sahip olduğunu gösteriyor. İthalatı da buna eklediğimizde yılda 620 milyar dolarlık dış ticaret yapıyoruz. Transit ticareti de eklediğimizde gümrüklerimizden 700 milyar dolarlık mal girip çıkıyor. Ticaret Bakanlığı olarak bu ihracatı artırıp ülkemize döviz kazandırmak, ithalatın istikrarlı bir formda yapılmasını sağlamak, yerli endüstricinin haksız ithalata karşı korunmasını sağlamak, gümrükleri tesirli ve süratli bir formda işletebilmek için çaba ediyoruz.”

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin ekonomik tesirlerine değinen Bolat, bütün bakanlıkların sarsıntı bölgesini tekrar kalkındırmak için üzerine düşen misyonları ziyadesiyle yaptığını lisana getirdi.

“Gençleri ihracata teşvik etmek hedefiyle birçok çalışma yürütüyoruz”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bakanlık olarak, genç girişimciliğinin önünü açmak ve genç ihracatçı sayısını artırmanın değerinin farkında olduklarını belirterek, bu vizyondan hareketle, genç girişimcilerin dış pazarlara açılmalarını kolaylaştırarak global ticaretin bir kesimi olmalarını sağlamak ve onları ihracata teşvik etmek maksadıyla birçok çalışma yürüttüklerini söyledi.

Export Akademi-İhracatçı Yetiştirme Programı kapsamında ihracat yapmaya istekli, potansiyeli olan girişimcilere yönelik global pazarlara giriş çalışmalarından dijital pazarlamaya kadar farklı bahis başlıkları altında eğitimler verildiğini aktaran Bolat, gelecek periyotta hem Genç MÜSİAD ve öteki STK’larla iş birliği yapmaya hazır olduklarını lisana getirdi.

Üniversitelerle iş birliği içerisinde, 3. ve 4. sınıflarda eğitim almakta olan öğrencilerin girişimcilik ve ihracat konusunda yeni projeler hazırladıklarını bildiren Bolat, “Önemli bir projemiz de Melek Yatırımcı Ağı Platformu. Melek yatırımcılar ile yeni iş fikirlerine sahip girişimcileri bir ortaya getirmek emeliyle web tabanlı bir platform oluşturduk. Altyapısını tamamladık, yakın vakitte tanıtımını yapacağız. Melek Yatırımcı Ağı Platformu’nun genç girişimcileri ve genç ihracatçıları motive edici bir proje olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Bolat, ihracata hazırlık basamağından pazarlamaya, dizayndan global firmalara tedarikçi olmaya, e-ihracattan yurt dışı fuar iştiraklerine, yurt dışı dağıtım kanalları oluşturmaktan global marka olmaya kadar ihracatın her basamağına, her adımına takviye verdiklerini tabir etti.

Genç girişimcilerin de şirketleşmeleri halinde bütün bu dayanaklardan öncelikle yararlanabileceğini vurgulayan Bolat, şöyle devam etti:

“E-ihracat dayanak paketimizle, online pazaryerlerinde Türk eserlerinin ve markalarının çevrimiçi sergilenmesi ve tanıtılmasından, yurt dışı siparişlere ait süratli teslimatın sağlanmasına ait masraflara kadar pek çok başlıkta genç girişimcilerimizin yanındayız. Yazılım, dijital oyun, blokzincir, yapay zeka başta olmak üzere bilişim bölümlerinde faaliyet gösteren firmalarımıza yönelik kesim spesifik takviyeler sağlıyoruz. Bakanlık olarak her sene ülke çapında düzenlenen 20 tasarım müsabakasının tertibine dayanak veriyor, bu müsabakalarda dereceye giren tasarımcımızın yurt dışı eğitim masraflarını karşılıyoruz.”

Bolat, ticaret müşavirlerinin ve ataşelerinin gençlerin destekçileri olduğunu belirterek, “Dünyanın dört bir yanında misyon yapan ticaret müşaviri ve ataşelerimiz; 38 binin üzerinde firmaya ulaşan kullanıcı sayısı ve 10 üzerinden 9’luk memnuniyet oranıyla başarılı uygularımızdan biri olan ‘Müşavire Danışın’ portalı üzerinden 2022 yılında, yüklü olarak ithalatçı/distribütör bilgisinin sorulduğu 295 bin 870 firma talebini cevapladı. Bu bağlamda, ‘Müşavire Danışın’ portalı üzerinden ticaret müşaviri ve ataşelerimize bulundukları ülkelerin pazarları ile ilgili her türlü soruyu sorabilir, kendilerinden bilgi alabilirsiniz.” formunda konuştu.

Bolat, Altın Konteyner Ödülleri’nde 13 kategoride 30 genç ihracatçının ödül almaya hak kazandığını belirterek, ödül programında emeği geçenler ile ödül alanları tebrik etti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER