Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Nijer’deki Türk vatandaşlarına özel seferler tahliye

Nijer’de askeri darbenin akabinde hava alanının kapanması nedeniyle ülkede kalan Türk vatandaşları, Türk Hava Yollarının (THY) düzenlediği özel seferle İstanbul’a geldi.

Nijer’deki Türk vatandaşlarına özel seferler tahliye
09 Ağustos 2023 - 8:24

İstisnai uçuş müsaadesiyle başşehir Niamey’deki Memleketler arası Diori Hamani Havalimanı’ndan lokal saatle 21.30’da havalanan TK635 sefer sayılı Airbus A330-200 tipi uçak, sabah saat 04.30 sularında İstanbul Havalimanı’na ulaştı.

Büyük bir kısmı Türk vatandaşı olan yolcular uçağın inişinin ardından terminale alınarak pasaport denetiminden geçip yurda girdi.

Özel seferle dönen Türk vatandaşlarından Oktay Kutlu, bir seneyi aşkın müddettir Nijer’de çalıştığını belirterek “Biz olağanda 2 gün evvel dönecektik Türkiye’ye, şu an orada darbe yapan askerler havaalanını kapattıkları için tekrar 2 gün sonraya uçağı aktardılar. Sağ olsunlar bu esnada da konsolosluğumuz, oradaki ve buradaki makamlarımızın hepsi çok yardımcı oldular, bize bu imkanı sağladılar geldik.” dedi.

‘Günün 2-3 saati elektrik var’

Türkiye’ye dönmek için biletlerinin daha evvel ertelendiğini belirten yolculardan Tuğyan Işık ise ülkede elektrik kesintisinden kaynaklı kimi sistemsel sıkıntıların yaşandığını tabir ederek “Devletimize ve yetkililerimize teşekkür ederiz. Muhtemelen özel müsaadeyle bu sefer yapılmış. Zira biletlerimizi devamlı erteliyorduk. En son özel müsaadeyle uçak gelince orada Nijer, Nijerya’dan elektriği alıyor. Nijerya da elektriği katıca kendi iç elektrik muhtaçlıkları çok kısıtlı. Günün 2-3 saati elektrik var, geri kalanında yok. İnternet ona bağlı, su ona bağlı. Sistemsel çok sorunlar yaşandı.” diye konuştu.

Hava alanı kapanmıştı

Nijer’de 26 Temmuz’da idareye el koyan askeri cunta Vatanı Müdafaa Ulusal Kurulu (CNSP), 6 Ağustos’ta beklenen bir akına karşı Nijer hava alanını ikinci emre kadar kapatmıştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER