Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda negatif seyir

Global piyasalar, ABD’de bankacılık dalı ve Çin ekonomisindeki deflasyon telaşlarıyla negatif seyrediyor. Para siyasetine ait belirsizlikler ve resesyon ihtimalinin yine ortaya çıkması yatırımcıların risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Küresel piyasalarda negatif seyir
09 Ağustos 2023 - 10:24

Küresel piyasalar, ABD’de bankacılık kesimi ve Çin ekonomisindeki deflasyon kaygılarıyla negatif seyrediyor.

Para siyasetine ait belirsizlikler ve resesyon ihtimalinin tekrar ortaya çıkması yatırımcıların risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in 10 küçük ve orta ölçekli ABD bankasının kredi notunu düşürmesi yeni bir satış dalgasına yol açarken, kurumdan yapılan açıklamada misal not indirimlerinin kıymetli birkaç banka için de yapılabileceği tabir edildi.

Moody’s, ABD’li 10 bankanın notunu bir basamak indirirken, ortalarında Bank of New York Mellon, US Bancorp, State Street ve Truist Financial’ın da bulunduğu 6 bankayı muhtemel not indirimleri için incelemeye aldı.

Yatırımcılar temkinli davranıyor

Analistler, Moody’s’in birtakım bankaları uyarmasının, Fitch’in geçen hafta ABD’nin kredi notunu düşürmesinin akabinde yatırımcılara temkinli olmaları için öbür bir neden verdiğini belirterek, ABD’de bankacılık bölümünün sıhhatine ait tasaların de yine öne çıktığını söyledi.

Söz konusu not indirimi sonrasında ABD’nin büyük bankalarından Goldman Sachs ile Bank of America’nın payları yüzde 2’şer ve JPMorgan Chase’in payları yaklaşık yüzde 1 bedel kaybetti.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamaları da yatırımcıların odağında olmayı sürdürürken, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, sıkılaştırmada çoka kaçmak istemediklerini, muhtemelen gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacaklarını lisana getirdi.

Analistler, Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker’in ek bir faiz artırımına gereksinim olmayabileceğini söylemesine karşın, Fed’in bu yıl faiz oranlarını bir sefer daha artıracağına dair ihtimalin hala masada olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın tahvil ihraçları da yakından takip edilirken, Bakanlığın 42 milyar dolarlık 3 yıllık tahvil ihracına ağır talep geldi. 42 milyar dolarlık üç yıllık tahvil satışı beklenenden daha düşük bir getiri sağladı, bu da talebin beklenenden daha güçlü olduğunun bir işareti oldu.

ABD Hazine Bakanlığı’nın bugün 38 milyar dolarlık 10 yıllık tahvil ve yarın 23 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil ihracı yapması bekleniyor.

Dış ticaret açığı haziranda yüzde 4,1 azaldı

Analistler, ihalelerdeki talebin piyasa beklentilerine yönelik kıymetli bildiriler verebileceğini aktararak, bilhassa 30 yıllık tahvil ihracında oluşacak faiz oranlarının ve getiri eğrisindeki son durumun yakından takip edileceğini bildirdi.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de dış ticaret açığı, haziranda aylık bazda yüzde 4,1 azalarak 65,5 milyar dolara düştü. Ülkenin bu devirde ihracatı, zayıflayan global talebin tesiriyle Mart 2022’den, ithalatı da süregelen yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının iç talebi etkilemesiyle Kasım 2021’den bu yana en düşük düzeyine geriledi.

ABD’de toptan eşya stokları haziranda yüzde 0,5 ile beklentilerden fazla gerilerken, toptan eşya satışları yüzde 0,7 azalışla 643,3 milyar dolar oldu.

Brent petrolün varil fiyatı Çin’deki ekonomik duruma ait telaşlarla yeni günde yüzde 0,2 azalışla 85,8 dolardan süreç görürken, altının ons fiyatı yüzde 0,3 artışla 1.930 dolarda seyrediyor.

Bu gelişmelerle dün, New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0,45, S&P 500 endeksi yüzde 0,42 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,79 azalış kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar, güne karışık seyirle başladı.

Avrupa borsalarında da İtalyan hükümetinin İtalya bankalarına vergi uygulama kararının akabinde negatif seyretti.

İtalya hükümeti, bankaların yüksek faiz oranlarından elde ettikleri çok karlara yüzde 40 ek vergi uygulayacak. Kelam konusu vergi ile İtalyan bankalarından 3 milyar avro kadar ek vergi toplanması bekleniyor.

Almanya’da dün enflasyon aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 6,2 ile beklentiler dahilinde gerçekleşti.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,4, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 2,1, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,7, Almanya’da DAX 40 yüzde 1,1 kıymet kaybetti.

Asya piyasaları ise Çin’de açıklanan enflasyon datalarının akabinde Güney Kore hariç satış yüklü bir seyir izleniyor.

TÜFE 2020’den bu yana birinci defa geriledi

Çin’de temmuz ayında Üretici Fiyat Endeksi yüzde 0,3, Tüketici Fiyat Endeksi de (TÜFE) yüzde 4,4 azaldı. Açıklanan datalar hem ÜFE hem de TÜFE’nin 2020’den bu yana birinci defa tıpkı anda gerilediğini ortaya koydu.

Analistler, Çin’de açıklanan bilgilerle birlikte hem global talepteki düşüşün hem de ülkede devam eden deflasyonist sürecin ülkenin ekonomik aktivitesine yönelik kaygıları artırdığını belirtti.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6, Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 0,1, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 bedel kaybederken, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,1 bedel kazandı.

Yurt içinde dün düşüş eğiliminde hareket eden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,78 paha kaybederek günü 7.412,20 puandan tamamladı.

Dolar/TL, evvelki kapanışın çabucak altında 26,9810’dan günü tamamlamasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 27,0200 düzeyinden süreç görüyor.

Bugün, yurt içi ve yurt dışında bilgi takviminin sakin olduğunu aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.350 ve 7.250 düzeyinin dayanak, 7.500 ve 7.750 puanlarının direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER