Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İtalya’dan vergi açıklaması

Bankaların yüksek karlarına yüzde 40 oranında ek vergi uygulama kararı alan İtalya’da hükümet, kararın piyasaları şoke etmesinin 24 saat sonrasında bahse açıklık getirdi.

İtalya’dan vergi açıklaması
09 Ağustos 2023 - 9:12

Maliye Bakanlığı salı akşamı yayımladığı açıklamada, kimi bankalar üzerindeki tesirin hudutlu kalabileceğini ve ek vergi yükünün bir bankanın varlıklarının yüzde 0,1’ini aşmayacağını duyurdu.

Açıklamada, mevduat sahiplerine sundukları faiz oranlarını halihazırda artırmış olan bankaların yeni kuraldan kıymetli formda etkilenmesinin beklenmediği söz edildi. Ülkenin en büyük iki bankası Intesa Sanpaolo SpA ve UniCredit SpA son periyotta net faiz gelirlerinde artış yaşadı ve 2023 yılı için analist iddiaları de ödemek durumunda kalacakları verginin, tavan oran olan varlıkların yüzde 0,1’ine ulaşacağını gösteriyor.

İlave vergi, bankaların Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımları sonra elde ettikleri karları hedefliyor. Hükümet, toplanan bu vergilerin aileler ve şirketler üzerindeki mali baskıları azaltmaya yardımcı olacak bir fon için kullanılacağını bildirdi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER