Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Gayrimenkul değerlemede yeni uygulama ülke genelinde başladı

Ankara 34. İcra Müdürlüğünde taşınmaz değerleme alanında özel hukuk hukuksal kişi uzmanlığı uygulamasının başlatıldığı programda konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, gayrimenkul değerlemede özel hukuk hukukî kişi uzmanlık uygulamasının ülke genelinde başlatıldığını duyurdu.

Gayrimenkul değerlemede yeni uygulama ülke genelinde başladı
09 Ağustos 2023 - 1:00

Özel hukuk hükmî kişi uzmanlığının Ankara, Antalya ve İstanbul’da pilot olarak uygulandığını hatırlatan Tunç, “Bugün prestijiyle gayrimenkul alanında özel hukuk hükmî kişi uzmanlık uygulaması ülke genelinde başlamış oluyor” dedi.

Bilirkişilik Kanunu ile uzmanlığın tekrar düzenlendiğini aktaran Tunç, hükmî şahıslar tarafından da uzmanlık yapılabileceğinin Kanun’da yer aldığını lisana getirdi.

Özel hukuk hukuksal şahısların de eksper olarak mahkemeler tarafından tayin edilebileceğini belirten Tunç, uzmanlığın yargı açısından değerli olduğunu, mahkemelerin, yargıçların, maddi gerçeğe ulaşabilmek için teknik ve uzmanlık gerektiren mevzularda eksperlere başvurduğunu anlattı.

Bakan Tunç, “Pilot uygulamanın verimli gittiğini görüyoruz. Ek rapor alınması noktasında sayıların aşağıya indiğini görüyoruz. Birinci raporla yargının tatmin olduğunu görmüş oluyoruz. Binde yaklaşık 10-15 civarında evrakın ek rapora gittiğini görüyoruz. Bu da yargının hızlanması açısından değerli bir husus” dedi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER