Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tahıl Girişimi açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14. Büyükelçiler Konferansı’dan açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşmesinde Rusya’nın talep ve beklentilerini birinci elden tekrar öğrenme fırsatı bulduklarını…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tahıl Girişimi açıklaması
09 Ağustos 2023 - 0:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 14. Büyükelçiler Konferansı’nda iştirakçilere hitap etti.

“Türkiye, milletlerarası bağlara damgasını vuran, birçok kritik başlıkta dahli aranan, tutumu yakından takip edilen oyun kurucu bir ülke haline gelmiştir.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

Türkiye’nin, Ukrayna savaşındaki tavrının tüm dünyanın takdirini topladığını anlatan Erdoğan, “Türkiye birinci günden itibaren takındığı istikrarlı ve hakkaniyetli tutumla bu krizin tahlilinde anahtar ülke rolünü üstlenmiştir. Bu süreçte ne muhalefetin ‘Türkiye dışlanacak, Türkiye yalnız kalacak’ tenkitlerine kulak astık ne de birilerinin savaş vagonuna gözü kapalı bir biçimde atladık. Savaşan tarafları birinci kere tıpkı masa etrafında bir ortaya getirdiğimiz İstanbul sürecinin yanı sıra esir takasları ve Karadeniz teşebbüsü ile çatışmalara tahlil bulmaya, akan kanı durdurmaya uğraş harcadık.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin uğraşları sonucunda iki sefer uzatılan Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün yüz binlerce insanın hayatına mal olabilecek bir besin krizinin önüne geçtiğine dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“17 Temmuz prestijiyle askıya alınan teşebbüsün, kapsamı genişletilerek tekrar uygulanması için temaslarımız devam ediyor. Geçen hafta Sayın Putin ile yaptığımız telefon görüşmesinde, Rusya’nın talep ve beklentilerini birinci elden tekrar öğrenme fırsatını bulduk. Afrikalı kardeşlerimizin tahıl eserlerine erişimi noktasında bizim üzere Sayın Putin de hassasiyet gösteriyor. Bu mevzuda ortak bir paydada buluşabileceğimize inanıyorum. Elbet bu sorunun daha fazla çıkmaza girmeden tahlili, batılı ülkelerin kelamlarını yerine getirmelerine bağlıdır. Geride bıraktığımız periyotta ahde vefa prensibi maalesef gözetilmedi. Karadeniz teşebbüsü ile oluşan olumlu atmosferi, evvel ateşkese akabinde kalıcı barışa tahvil edecek diplomatik adımlar atılmadı. Bunlar yapılmadığı üzere hala ateşe körükle gidiliyor.”

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER