Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’de üretici ve tüketici enflasyonu geriliyor; deflasyon riski var

Çin’de üretici fiyatlarında devam eden gerileme ve tüketici fiyatlarındaki sakinlik deflasyon riskine dair tasaları artırdı.

Çin’de üretici ve tüketici enflasyonu geriliyor; deflasyon riski var
09 Ağustos 2023 - 10:36

Çin Ulusal İstatistik Ofisi (UİB), ülkede fiyat artışlarına ait Temmuz 2023 datalarını açıkladı.

Temmuzda Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 4,4, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise yüzde 0,3 geriledi.

Üretici fiyatlarında 9 aydır süren düşüş eğilimi devam ederken tüketici fiyatları Şubat 2021’den bu yana birinci kere azaldı.

Enflasyonun temel göstergesi kabul edilen TÜFE, haziranda sabit kaldıktan sonra temmuzda yüzde 0,3 gerileyerek deflasyon tasalarını artırdı.

TÜFE, mart ayından itibaren yüzde 1’in altında artışlar kaydederek sakinlik seyrine girmişti.

Endeks temmuzda evvelki aya nazaran yüzde 0,2 artsa da tüketici talebinde kalıcı toparlanma işareti görülmüyor.

Gıda geriledi

Gıda fiyatları hazirandaki yüzde 2,3 artışın akabinde temmuzda yüzde 1,7 azalırken, haziranda yüzde 0,6 gerileyen besin dışı enflasyon temmuzda sabit kaldı.

Gıda ve güç fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek tüketici enflasyonundaki artış haziranda yüzde 0,4 iken temmuzda yüzde 0,8 oldu.

Analistler fiyatların üst üste üç ayda azalması olarak tanımlanan “deflasyon” riskine karşı hükümetin iç talebi güçlendirmeye yönelik önlemler alması gerektiğine işaret ediyor.

Üretici fiyatları 10 aydır düşüşte

İmalat eserlerinin fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE’de ise 2022’nin son çeyreğinde kaydedilen gerileme, bu yılın birinci 7 ayında da sürdü. ÜFE, temmuzda yıllık bazda yüzde 4,4, aylık bazda yüzde 0,2 geriledi.

Üretici fiyatlarındaki gerileme imalat bölümünün Kovid-19 salgınının ve süregelen olumsuz dış şartlarında tesirinden hala çıkmadığını gösteriyor.

Hükümet, 5 Mart’ta Ulusal Halk Kongresi’ne sunduğu çalışma raporunda, bu yıl enflasyonu yüzde 3 civarında tutmayı hedeflediğini bildirmişti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER