Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD: Rusya’nın tahıl anlaşmasına dönmesi için elimizden geleni yaptık

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın tahıl mutabakatına dönme konusunda lisana getirdiği meseleleri çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Rusya’ya sunduğu teklifin hala karşılık beklediğini açıkladı.

ABD: Rusya’nın tahıl anlaşmasına dönmesi için elimizden geleni yaptık
09 Ağustos 2023 - 11:12

Blinken, Memleketler arası Fransız Radyosuna (RFI) verdiği röportajda Rusya’nın Karadeniz Tahıl Teşebbüsünden çekilmesini ve mevcut durumu kıymetlendirdi.

Rusya’nın mutabakata geri dönmek için istediği kaideler konusunda ABD’nin müzakereye hazır olup olmadığının sorulması üzerine Blinken, Türkiye ve BM’nin teşebbüsüyle geçen yıl imzalanan muahede dahilinde 30 milyon ton tahılın Ukrayna’dan çıkarıldığını anımsattı.

Rusya’nın talepleri konusunda Blinken, “Buradaki problem taviz sorunu değil. Mesela Rusya kendi tahılını ihraç etmede sorun yaşadığını argüman ediyor ki bu yanlış. Rusya’nın tahıl ihracatı, Ukrayna işgalinden evvelki yılların sayılarını aştı. Dahası Rusya’nın ihracat sayıları rekor düzeye ulaştı.” sözünü kullandı.

Bakan Blinken, Rusya’nın bankacılık ve ulaşım konusundaki taleplerine de işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu mevzudaki meselelerin çözülmesi için elimizden gelen her şeyi yaptık. Örneğin, bankalarımıza Rus tahılının ihracatını büsbütün desteklediğimize ve Rusya tahılı, ulaşımı, sigortası vs bahislerde yaptırımlardan korkmalarına gerek olmadığını belirten bir mektup gönderdim. Şu anda da BM’nin Rusya’nın telaşlarına işaret eden bir önerisi masada. Rusya buna bir cevap vermedi. Aslında Rusya’nın cevabı vardı bu da Odessa Limanı’na saldırmak ve 220 bin ton tahılı yok etmekti.”

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın global besin fiyatları üzerindeki tesirini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimde Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, mühleti dolan muahedeye ait 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru mutabakatı fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl mutabakatına geri dönecek. Mutabakatın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” tabirlerini kullanmıştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER