Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Japon borsası yabancı yatırımlarda Çin’i geride bıraktı

Goldman Sachs’ın yılın birinci altı ayına ilişkin bilgiler tahlil eden raporuna nazaran, Japon pay senetlerine yönelik yabancı alımları 2017’den bu yana birinci defa Çinli emsallerini aştı.

Japon borsası yabancı yatırımlarda Çin’i geride bıraktı
06 Ağustos 2023 - 21:00

Asya’nın en büyük iki Borsası yatırımcı sermayesi için rekabet ederken Japonya, ekonomik büyüme ve Batı ile yaşanan jeopolitik tansiyonlarla ilgili uzun müddettir devam eden kaygıların gölgelediği Çin’i geride bırakıyor.

Goldman Sachs Group Inc. tarafından yayınlanan ve yılın birinci altı ayına ilişkin dataları içeren bir rapora nazaran, Japon pay senetlerine yönelik yabancı alımları 2017’den bu yana birinci kere Çinli emsallerini aştı. Morgan Stanley stratejistleri geçen hafta yayınladıkları bir raporda, uzun vadeli yatırım yapan fon yöneticilerinin Temmuz ayında keskin bir ralliye karşın Çin ve Hong Kong’da nette pay satmaya devam ederken, Japonya’da pay aldıklarını yazdı.

Japonya Merkez Bankası’nın destekleyici tavrını değiştirmesinin akabinde bile optimistlik artarken, yatırımcılar Pekin’in sakin ekonomiyi destekleme vaatlerinin sonuç vereceğine inanmadıkları için Çin pay senetlerine alternatif arıyor.

Societe Generale SA Asya Pay Stratejisi Müdürü Frank Benzimra, “Temmuz ayının son haftasında Asya’da BOJ toplantısı ve Politbüro toplantısı olmak üzere iki ana siyaset olayı yaşandı ve bunların hiçbiri Japonya pay senetlerinin Çin’den daha uygun performans gösterdiği görüşümüzü değiştirmedi. Bunun nedeni, Japonya’daki para siyaseti normalleşmesinin son derece kademeli olacağına dair artan işaretler almamız, bu da yenin süratle tekrar paha kazanmayacağı manasına geliyor” değerlendirmelerini yaptı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER