Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’den Rusya’ya tahıl anlaşmasında ‘şantaj’ suçlaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Muahedesi’ni “şantaj” aracı olarak kullandığını öne sürdü.

ABD’den Rusya’ya tahıl anlaşmasında ‘şantaj’ suçlaması
04 Ağustos 2023 - 9:00

Blinken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunda (BMGK) başkanlık ettiği “kıtlık ve çatışma kaynaklı global besin güvensizliği” içerikli oturumun akabinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Dışişleri Bakanı, “Gıdanın bir savaş aracı olarak kullanılmasına son verme taahhüdünde bulunan 91 ülke ortak bir bildiri yayımladı. Bu, kendi başına güçlü bir tabirdir ve başkalarını de buna katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

Rusya’nın, Karadeniz Tahıl Mutabakatı’nı Ukrayna ile yaptığı savaşta “şantaj” olarak kullandığını tez eden ve bundan vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Blinken, Karadeniz tahılının yalnızca Ukrayna için değil, “diğer önemli kıtlık riskleri bağlamında” dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin tahıl muhtaçlığı için de değerli olduğunu vurguladı.

Antony Blinken, Rusya’nın, “anlaşmayı bozmakla kalmayıp tıpkı vakitte Ukrayna’daki besin silolarını kasıtlı maksat alarak” tahıl üretimini de engellediğini öne sürdü.

Blinken, “Diğer rotaları en üst seviyeye çıkarsak bile Ukrayna’nın, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü ile yapabildiği kapasiteye ulaşmak çok sıkıntı olacak.” sözünü kullandı.

Türkiye’ye teşekkür

Rusya’nın mutabakata geri dönmesi konusunun “kendi bileceği iş” olduğunu tabir eden Blinken, Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndaki gayretleri için Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliğine ve Türkiye’ye teşekkürlerini yineledi.

Bakan Blinken, dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşabileceği ve besine duyulan muhtaçlığın yüzde 50 artacağı iddiasını paylaştı.

Blinken, hal böyleyken çatışmalar ve öbür nedenlerle üretimin artmadığını, tersine randımanın düştüğünü kaydetti.

ABD’nin her yıl Dünya Besin Programı bütçesinin yarısını tek başına karşıladığına dikkati çeken Blinken, bugün Haiti ve 11 Afrika ülkesindeki besin kıtlığıyla çaba için 360 milyon dolarlık yardım kararı aldıklarını belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın global besin fiyatları üzerindeki tesirini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimde Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, mühleti dolan mutabakata ait 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru mutabakatı fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl muahedesine geri dönecek. Mutabakatın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.” sözlerini kullanmıştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER