Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin iç tüketimi artırmak için paket açıkladı

Çin, Ulusal Kalkınma ve Islahat Kurulu (NDRC), iç tüketimi artırmak için 20 unsurdan oluşan bir paket açıkladı. Pakete nazaran, yeni güç araçları (NEV), mesken aletleri, elektronik, yemek, kültür ve turizm kesimlerinin yanı sıra kırsal alanlarda da…

Çin iç tüketimi artırmak için paket açıkladı
02 Ağustos 2023 - 12:00

Çin, iç tüketimi artırmak için 20 unsurluk yeni bir paket açıkladı.

Politika yapıcılar inancı artırmanın ve toparlanmayı desteklemenin yollarını ararken Çin, özel şirketlere verilen krediyi artırma ve öbür finansman tedbirlerini küçük şirketlere genişletme adımları atıyor.

Çin, Ulusal Kalkınma ve Islahat Kurulu (NDRC) Lider Yardımcısı Li Chunlin, tedbirlerin yüksek fiyatlı eserlerin tüketimini dengelemeyi, hizmet tüketimini genişletmeyi, kırsal tüketimi teşvik etmeyi, yeni tüketim çeşitleri keşfetmeyi, tüketim tesislerini uygunlaştırmayı ve tüketim ortamını optimize etmeyi amaçladığını söyledi.

NDRC tarafından yapılan açıklamada, lokal makamların araba alımını kısıtlamak için yeni tedbirler açıklamaması gerektiğini, araba alımı konusunda halihazırda kısıtlayıcı tedbirler almış olan bölgelerin ise bu tedbirleri mahallî şartlara ahenk sağlamak için güzelleştirmesi gerektiğini belirtti.

Li, Çin’de araba üretiminin ve satışlarının yılın birinci yarısında sırasıyla yüzde 9,3 ve yüzde 9,8 artarak kayda paha bir formda büyüdüğünü aktardı.

Danıştay tarafından onaylanan tedbirlerin, iç talebi genişletme stratejisinin daha düzgün uygulanmasını, ekonomik büyümeyi canlandırmada tüketimin temel rolüne tam manasıyla yer verilmesini ve ülkenin yüksek kaliteli kalkınmasının sürdürülmesini amaçladığını belirten Li, lokal halkın tüketiminin yılın birinci yarısında yemek ve turizm bölümlerinin gelirlerinde bariz bir formda uygun bir toparlanma kaydettiğini tabir etti.

Li, kelam konusu periyotta yemek dalının birleşik gelirlerinin yıllık yüzde 21,4, iç turizm gelirlerinin ise yüzde 95,9 arttığını da açıkladı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER