Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yavuz Yörükoğlu Anlattı, Sebzelerin Kralı Brokoli

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, kendi ismini verdiği Youtube kanalı üzerinden ” SEBZELERİN HÜKÜMDARI – (BROKOLİ!)”  başlıklı bir görüntü paylaştı.

Yavuz Yörükoğlu Anlattı, Sebzelerin Kralı Brokoli
01 Ağustos 2023 - 6:00

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, kendi ismini verdiği youtube kanalı üzerinden yaptığı yayında brokolinin sıhhatimize olan katkılarını anllattı.

Video içerisinde brokolinin farklı bir zerzevat olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, “Ya seversiniz, ya nefret edersiniz. Sevmeyenlerin sebebi pişerken makus kokuyor olmasından kaynaklanıyor. Brokoli; Brassicaceae ailesi kümesine ilişkin bir sebzedir. Bu ailenin başka fertleri; karnabahar, lahana, Brüksel lahanası, hardal, çin lahanası, turp ve rokadır. Bu sebzelerin pişerken makûs kokmasının sebebi içeriğindeki kükürtlü bileşiklerdir. Glucosinolate ve İzotiyosiyanat olarak isimlendirilir. Bu bileşikler tıpkı vakitte brokolinin fevkalâde yararlarına neden olan hususlardır. Brokolinin harikulâde yararlarına neden olan en kıymetli iki husus vardır. Bunlardan birincisi Sülforafan, ikincisi ise İndol-3-Karbinoldür. Bu hususların ortak özelliği çok güçlü anti kanserojen olmalarıdır. Bilhassa Sülforafan tabiatta bilinen en güçlü doğal anti kanserojen husustur.” dedi.

Sebzelerin Hükümdarı Brokoli

Brokoliyi sebzelerin hükümdarı yapan özelliklerden bahseden Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, “A, B, C ve K vitaminlerinden çok zengindir. Potasyumdan çok zengindir. Kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor üzere minerallerden zengindir. Liflerden çok zengindir. Kalorisi düşüktür. 100 gramı yalnızca 34 kaloridir. Proteinden zengindir. 100 gramında 3 gram protein bulunur. Antioksidanlardan çok zengindir. Biraz evvel de bahsettiğimiz üzere güçlü anti kanserojen özellikleri vardır.” diye konuştu.

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu: “Brokolinin Barındırdığı Lifler Çok Önemli”

Brokolinin sıhhatimize olan tesirlerine ve yararlarına değinen Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu şunları söyledi, “Brokoli içerdiği lifler sayesinde bağırsaklardan su çekerek bir hacim oluşturur. Bu hacim, bağırsak hareketlerini tetikler, böylelikle kabızlığa karşı korur ve hatta tedavi eder. Yeniden bu lifler daha evvel bahsettiğimiz bağırsaklarımızdaki yararlı probiyotik bakterilerin yegâne besinidir. Biz o bakterilere yeterli baktığımız takdirde, bol lifli yiyerek, onlar da karşılığında bize çok yararlı hususlar armağan ederler ve çok kıymetli sıhhat özellikleri sunarlar. Kolesterol düzeylerinin düşmesine ve dengelenmesini sağlar. Şeker düzeyinin düşmesine ve dengelenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bağırsak duvarlarımızı besler güçlendirir, bu yolla birçok bağırsak hastalığı ve hatta kolon kanserine karşı muhafaza sağlar.”

Brokoli Obezite İle Savaşta Değerli Bir Koz

Brokolinin tıpkı vakitte obezite ile savaşta çok kıymetli bir koz olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Yörükoğlu,  “Lifleri sayesinde kolesterol ve şeker dengeleyici özelliklerinin yanı sıra birebir vakitte brokolideki kimi hususların yağların yağ dokusunda birikmesine pürüz olduğu bilinmektedir. Hatta yağ yakıcı özellikleri olduğuna dair kıymetli bilimsel deliller vardır. Brokoli ve gibisi kümesi sebzelerin birebir vakitte şeker hastalığı yani tip iki diyabet ile savaşta çok kıymetli silah vardır. Kalp ve damar hastalıklarının oluşumundaki en kıymetli risk faktörleri şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, tansiyon üzere faktörlerdir. Kilo sorunu olanlar şeker ve kolesterol yüksekliği sorunu olanlar ve daha değerlisi sıhhatine ihtimam gösteren herkesin brokoliyi sofralarının baş tacı yapmalarında büyük yarar var.” dedi. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER