Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Dünyanın en iyi 100 limanından dördü Türkiye’de

Türkiye’den Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ liman başkanlığı idari hudutları içindeki liman işletmeleri, konteyner elleçleme sayılarına nazaran yapılan 2022 yılı değerlendirmesinde “Dünyanın En Yeterli 100 Limanı” listesine girdi.

Dünyanın en iyi 100 limanından dördü Türkiye’de
31 Temmuz 2023 - 3:00

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Lloyd’s List yayım organı, “Dünyanın En Güzel 100 Limanı” raporunu hazırladı.

Türkiye’den Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ liman başkanlığı idari sonları içindeki liman işletmeleri, konteyner elleçleme sayılarına nazaran yapılan 2022 yılı değerlendirmesinde listeye girdi. Ambarlı limanı 74, Kocaeli limanı 89, Mersin limanı 92, Tekirdağ limanı ise 100. sırada kendine yer buldu.

Rapor, denizcilik kesimi için bir referans niteliği taşıyor ve dünyanın en güzel limanlarını belirlemedeki objektif değerlendirmesiyle tanınıyor.

Türkiye’den 4 limanın listede yer alması, ülkede denizcilik ve lojistik alanında gerçekleştirilen kıymetli yatırımların ve bölümün gelişiminin bir göstergesi olarak dikkati çekiyor. Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanlarının başarısı, ülkenin denizcilik alanındaki potansiyelinin artması ismine değerli bir adım olarak kayıtlara geçti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Bu muvaffakiyet, Türkiye’nin deniz ticaretindeki gücünü ve limanlarının memleketler arası alanda ne kadar rekabetçi olduğunu bir defa daha göstermiş oldu. Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanlarının listeye girişi, ülke iktisadı ve lojistik bölümü için olumlu bir tesir yaratacak ve Türkiye’nin global ticaretteki rolünü güçlendirecektir” değerlendirmesinde bulundu.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER