Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Erdoğan ile görüşmenin tarih ve yerini Çarşamba netleştireceğiz”

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile esasen Türkiye’deki seçimler öncesinde yüz yüze görüşmek için anlaştıklarını, lakin görüşmenin Türkiye’de mi yoksa Rusya’da mı yapılacağı konusunda şimdi anlaşmadıklarını…

“Erdoğan ile görüşmenin tarih ve yerini Çarşamba netleştireceğiz”
30 Temmuz 2023 - 18:00

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, St. Petersburg’da Rusya-Afrika Tepesinin akabinde basın toplantısı düzenledi.

Afrika kıtasının Rusya’ya karşı bakışını “son derece olumlu ve dostane” olarak nitelendiren Putin, Afrika ülkelerinin bağımsızlık çabası sırasında Sovyetler Birliği’nin takviyesini hatırladığına işaret etti. Putin, bu ülkelerin ticari olarak Rusya ile çalışmak istediğini anlattı.

Türkiye’de kurulacak doğalgaz merkezi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme konusunda da detay verdi.

“Türkiye’deki doğalgaz merkezi elektronik ticaret platformu olacak”

Türkiye’de doğalgaz merkezi kurulmasının gündemde olduğunu aktaran Putin, projenin büyük ölçüde doğal gazın depolanmasını değil, elektronik bir ticaret platformunun oluşturulmasını içerdiğini vurguladı.

Putin, “Açıklığa kavuşturmak istiyorum ki, bu petrol ve petrol deposu değil, bu gaz. Bunu hem biz hem de Türk dostlarımız biliyor. Elektronik ticaret platformu oluşturmaktan bahsediyoruz. Orada büyük ölçülerde gaz depolamayacağız. Bu türlü bir elektronik ticaret platformunu organize etmek için uygun bir yer. Zira Türkiye, Avrupa için bir transit ülkesi haline geldi” halinde konuştu.

Türkiye’nin bir transit ülke olarak rolünü artırma eğiliminde olduğunun altını çizen Putin, zira doğalgaz temasının kesilmesi halinde başka ülkelerin güç güvenliğini sağlamak için düşünmeye başlayacağını anımsattı.

“Seçim sonrasına erteledik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşme planına ait ayrıntı veren Rus başkan Putin, ya kendisinin Türkiye’ye giderek ya da Erdoğan’ın Rusya’ya gelerek yüz yüze görüşme konusunda daha evvel anlaştıklarını aktardı.

Putin, aslında seçimlerden evvel Erdoğan’ın kendisini davet ettiğini, lakin hiç kimsenin spekülasyon yapmaması için bu görüşmeyi seçim öncesi yapmamaya karar verdiklerini tabir etti.

Seçim öncesi yapılacak bir ziyaretin bir çeşit iç siyaset sürecini etkileme teşebbüsü olarak görülebileceğini lisana getiren Putin, “Ne onun (Erdoğan) ne de benim buna muhtaçlığımız yok. Görüşmemizi ertelemeye karar verdik. Lakin ya bizde (Rusya) ya da Türkiye’de, nerede görüşeceğimiz konusunda anlaşmadık. Bakacağız” sözlerini kullandı.

“Çarşamba günü telefonda konuşmak için anlaştık”

Erdoğan ile telefonla da görüşmeyi planladıklarını anlatan Putin kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Telefonla görüşmek istedik. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme teklif etti lakin bana pek uygun olmayan bir vakit önerdi. Bugün ben önerdim, ona uygun değildi. Yarın önerdim, yeniden uygun değil. Çarşamba günü konuşmak için anlaştık. Konuşup karar vereceğiz.”

Putin, Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan Rusya’nın çekilme kararının lojistik, Rus gemilerinin limanlara girişinin imkansızlığı, para transferi, sigorta ve öbür sorunlarla kontaklı olduğunu kelamlarına ekledi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER