Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 500 milyon TL’ye ulaştı

Bilişim Vadisi Avrupa’ya, Almanya’dan açılıyor. Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, otomotiv kesiminin kümelendiği yer Almanya’nın Karlsruhe eyaletinde mobilite yüklü yerleşkenin açılacağını söyledi. Bilişim Vadisi’nin…

Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 500 milyon TL’ye ulaştı
29 Temmuz 2023 - 12:00

HANDE BERKTAN

Bilişim Vadisi Kocaeli, İzmir, İstanbul ve Bakü’nün akabinde Almanya’nın Karlsruhe eyaletinde girişimcilere kapılarını açıyor.

Avrupa’ya bu yıl Almanya’dan açılacak olan Bilişim Vadisi, Karlsruhe eyaletinde mobilitenin kümelendiği noktada yer almayı planlıyor.

Gündem Teknoloji programına konuk olan Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, mobilite alanındaki çalışmalarını “Bilişim Vadisi otomotiv kesiminin dijital dönüşümünü sağlamada değerli bir yere sahip. İhracatta birinci kalem otomotivdi. Kimya öne geçti lakin yeniden güçlü kasımız otomotiv. Otomotiv bölümünün bu dönüşümünü yakaladığımızı düşünüyoruz. Otomotiv yan sanayindeki gücümüzü mobilite ile beraber dönüşecek bu araçlarda, yan endüstrinin de dönüşüme ayak uydurup kıymetli bir ihracat geliri oluşturmayı hedefliyoruz. Temel çalışma odağımız teşebbüsçü geliştirme ekosistemini oluşturmak.şeklinde söz etti.

“120 girişimi Mobilite Hızlandırma Programı’na aldık”

Destekledikleri teşebbüslere dair İbrahimcioğluMilli Teknoloji Atağı kapsamında TOGG projesi devreye alındı. TOGG’a konut sahipliği yapan Bilişim Vadisinde girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunduk. Birincil dikey çalışma alanımız mobilite. Mobilite Hızlandırma Programlarına 1.200 teşebbüsçü başvurmuş 120 girişimciyle hızlandırma programı yaptık. Bunların bir kısmı TOGG ile bir arada çalışıyor. Sanayicilerle bir arada programlarımızla tedarikçi havuzu oluşturuyoruz. 2030 yılında AB yüzde yüz elektrikli araçlara geçecek ve yalnızca elektrikli değil, otonom araçlara geçiş başladı ve yüzde 70’te otonom ve temaslı araçlara geçileceği söyleniyor. Dolayısıyla Bilişim Vadisinde otonom araç teknolojilerine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Fizikî altyapıyı kuruyor, entelektüel kaynağı geliştirip, fonlarımızla yatırım takviyesi sunuyoruz. 2022 yılında tekno teşebbüsçü sayısı 10 binler civarındaydı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2030 yılına kadar 100 bin tekno girişimciye ulaşılması amacı var. Finansal kaynak noktasında TÜBİTAK, KOSGEB hibe programlarından yararlanabilir. Bilişim Vadisi İzmir’de İzmir Yüksek Enstitüsü ile beraber. İzmir’de yenilenebilir enerji alanında küresel bir marka çıkartabiliriz.” dedi.

Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 500 milyon TL’ye ulaştı

Bilişim Vadisi Genel Müdürü finansman kaynağına ait “Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 100 milyon TL ile başladı, bugün büyüklüğü 500 milyon TL’ye ulaştı. 29 girişime yatırım yaptık, 12 teşebbüsçü ile pazarlık halindeyiz. Küçük ölçekli girişimlere, tohum aşamasındakilere hazırladığımız bir fonumuz daha var.” açıklamasını yaptı.

“Bilişim Vadisi bu yıl Almanya’da girişimcilere kapılarını açıyor”

Yurtdışı yatırımlarına dair Serdar İbrahimcioğlu “Bakü ile Orta Asya’ya açılmış oluyoruz. Bilişim Vadisi Bakü ofisini kurduk. Sırada Avrupa var. Almanya’da üniversite kentinin içinde alan seçtik. Bilişim Vadisi’nin bu yıl içerisinde Almanya’da yerleşkesini açmış olacağız. Otomotiv kesiminin olduğu yerde mobilite yüklü yerleşkemiz olacak. Yerleşkeyi Karlsruhe’de açmayı planlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER