Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Ticari krediler aniden kesilmemeli

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, KOBİ kredilerinde yaşanan daralmanın zincirleme tesirle ülkenin ve dalların tamamına olumsuz yansıdığını belirterek, “Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye’nin önceliği…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Ticari krediler aniden kesilmemeli
27 Temmuz 2023 - 6:00

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin Temmuz ayı olağan toplantısı, “Sanayimizin ve Üretim Hayatımızın Meselelerinin Tahlilinde Çatı Örgütümüz TOBB’un Rolü, Kıymeti ve Beklentilerimiz” ana gündemi ile Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, İSO İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan ve meclis üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Hisarcıklıoğlu, ulusal gelir içinde endüstrinin hissesinin yüzde 27’ye geldiğini ve son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, uzun vadeli yatırım finansman imkanlarının çoğaltılması gerektiğini lisana getirerek, “Merkez Bankası’nın yatırım kredileri devam ettirilmeli, hatta teknoloji projeleri için kapasitesi artırılmalıdır. Çünkü cari açığımızı azaltmak, global tedarik zincirlerinden daha büyük bir hisse almak için dev ölçekli kilit teknoloji yatırımlarına muhtaçlık var. Teşvik sistemimizi de buna nazaran tekrar tasarlamalıyız. Togg gibisi en az 5 sivil teknoloji yatırımını ülkemize kazandırırsak, teknolojide çok büyük atılım yapacağımız kanaatindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Normalleşme adımlarını memnuniyetle karşıladık”

İş dünyasının öngörülebilirlik istediğini ve geleceğe dair yol haritası beklediğini işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“İş planları yapmak, önümüzü görmek ve böylelikle inanç içinde ilerlemek için kamu tarafından iktisada ait orta ve uzun vadeli planların kamuoyuyla paylaşılması değerlidir. İşte bu kapsamda da geçen hafta, Cumhurbaşkanı Yardımcımız sayın Cevdet Yılmaz ile bir ortaya geldik. İktisadın yol haritası niteliğindeki ve eylül ayında açıklanması beklenen Orta Vadeli Program’a dair tekliflerimizi ilettik. Elbette endüstrimizin ayakta kalması ve büyümeye devam etmesi için, makroekonomide istikrarın ve inancın sağlanması ön koşuldur. Yeni iktisat idaresinin bu istikamette hareket ederek, para siyasetinde başlattığı olağanlaşma adımlarını memnuniyetle karşıladık.

Özellikle KOBİ kredilerinde yaşanan daralma, zincirleme tesirle ülkenin ve bölümlerin tamamına olumsuz yansıyor. Buna dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye’nin önceliği mevcut üretim kapasitesini korumak olmalı.Ticari krediler ansızın ve çok sert bir halde kesilmemeli. Gerçek kesimin finansmana erişim taleplerine toptancı bir biçimde olumsuz bakılmamalı.Dün bu kapsamda kıymetli bir gelişme yaşandı. Reeskont kredilerinin hacmi ve Kobilere ayrılan hisse artırıldı, erişim kaideleri kolaylaştırıldı. Yüzde 30’luk ek Döviz satış zaruriliği kaldırıldı. Tüm bu sadeleştirme adımlarını olumlu karşılıyor ve devam etmesini temenni ediyoruz.”

“Vergi sisteminin ıslahata muhtaçlığı var”

Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de vergi sisteminin ıslahata gereksinimi olduğuna dikkati çekerek, “Gerçekten çok karmaşık bir vergi sistemimiz var. Üstelik her geçen yıl daha da karmaşık hale getiriyoruz. Suistimal eden az sayıda berbat örnek yüzünden, milyonlarca mükellefin hayatını daha da zorlaştırıyoruz. Bu da vergi uyuşmazlıklarını giderek artırıyor. Bu yaklaşımı değiştirmemiz lazım. KDV sistemimiz de maalesef özel dal için bir finansman sorunu haline gelmiştir. İndirilemeyen KDV’nin her yıl sonunda iadesi sağlanmalı, birikmiş-devreden KDV stokuna mahsup imkanı getirilmeli ve KDV iadesinde daha kolay bir sisteme geçilerek iade süreçleri hızlandırılmalıdır. Gelir vergisi basamakları, geçmiş enflasyon dikkate alınarak tekrar düzenlenmelidir.” diye konuştu.

İSO Lideri Erdal Bahçıvan ise büyüme, fiyat istikrarı ve finansal istikrar gayeleri ortasında çelişkilerin arttığı ve hareket alanının daraldığı bir ortamda, para siyaseti yanlışları ve sistemik finansal dalgalanmaların temel riskler olarak öne çıktığını global faizlerdeki artışın tüm ekonomiler üzerindeki baskıyı artırdığını tabir etti.

Türkiye’de iç tasarrufların büyümeyi finanse etmekte yetersiz kaldığını belirten Bahçıvan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uluslararası sermaye girişlerinin kalıcı ve sağlıklı bir yapı arz etmesi, özellikle direkt nitelikli yatırımların finansmandaki hissesinin artırılması, her zamankinden daha kıymetli. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde Körfez ülkelerine gerçekleştirilen resmi ziyaretler kapsamında savunma sanayi, teknoloji, yenilenebilir güç üzere pek çok alanda yatırım, ticaret ve dış finansmana yönelik sağlanan mutabakatlar ülkemiz ismine umut verici.

İsveç’in NATO’ya iştirakine ait sağlanan uzlaşma da ülkemizin dış bağlarda bir olağanlaşmanın işaretini vermesi bakımından değerli. Oluşan bu müspet iklimin de takviyesiyle, başta Gümrük Birliği’nin güncellenmesi olmak üzere, AB ile yaşadığımız sıkıntıların tahlil yoluna girmesi en büyük temennimiz. Özellikle iş insanlarımız için son periyotta en önemli manilerden biri haline gelen vize sorunu konusunda acil rahatlatıcı adımlar atılması gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum.”

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER