Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

IMF: Tahıl anlaşmasında duraklama fiyatları artıracak

Memleketler arası Para Fonu’nun (IMF) Ekonomik Danışmanı ve Araştırma Yöneticisi Pierre-Olivier Gourinchas, Rusya’nın, Ukrayna’nın tahıllarını Karadeniz’deki limanlardan taşımasına müsaade veren mutabakattan çekilmesinin akabinde global tahıl fiyatlarının…

IMF: Tahıl anlaşmasında duraklama fiyatları artıracak
26 Temmuz 2023 - 6:00

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Ekonomik Danışmanı ve Araştırma Yöneticisi Pierre-Olivier Gourinchas, Ukrayna’nın tahıllarını Karadeniz’deki limanlardan inançlı bir biçimde taşımasına müsaade veren muahededen Rusya’nın çekilmesinin akabinde global tahıl fiyatlarının yüzde 15’e kadar yükselebileceğini söyledi.

Gourinchas, IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Temmuz 2023 sayısına ait düzenlenen basın toplantısında, “Karadeniz tahıl teşebbüsünün geçen yıl dünyaya bol ölçüde tahıl arzını sağlamada çok tesirli olduğu açık” değerlendirmesinde bulundu.

Aynı düzeneğin bilakis işlediğini ve bunun besin fiyatları üzerinde üst istikametli baskı oluşturmasının beklenen olduğunu vurgulayan Gourinchas, IMF’nin Rusya’nın mutabakattan çekilmesine ait varsayımlarını hala değerlendirdiğini, tahıl fiyatlarında yüzde 10-15’lik bir artış aralığının “makul bir tahmin” olduğunu söyledi.

IMF’nin raporunda da Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün yakın vakitte askıya alınmasının kaygı verici olduğu belirtilerek, bu cins olumsuz arz şoklarının, ülkeleri asimetrik olarak etkileyebileceği ve enflasyon beklentileri için farklı dinamikler, siyaset reaksiyonlarında bir farklılık ve daha fazla para ünitesi hareketi manasına gelebileceği kaydedildi.

Karadeniz Tahıl Girişimi

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın global besin fiyatları üzerindeki tesirini azaltmak için BM, Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimde Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, müddeti dolan Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’na ait 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “Tahıl koridoru mutabakatı fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili koşullar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl muahedesine geri dönecek. Muahedenin Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi” tabirini kullanmıştı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER