Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Euro Bölgesi’nde kredi talebinde rekor düşüş

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yayımladığı “Banka Kredi Anketi”ne nazaran, Euro Bölgesi’ndeki şirketlerin kredi talebi ikinci çeyrekte rekor seviyede düştü.

Euro Bölgesi’nde kredi talebinde rekor düşüş
26 Temmuz 2023 - 3:00

Euro Bölgesi’ndeki şirketlerin kredi talebi ikinci çeyrekte rekor seviyeye geriledi.

AMB’nin Salı günü yayımlanan “Banka Kredi Anketi”ne nazaran, kredilerdeki bu düşüş beklentilerin ötesine geçerken, büyük ölçüde mortgage ve öteki tüketici borçlanma talebinde görülen gerilemeden kaynakladı.

İlk olarak 2003’te yapılmaya başlanan ve üç ayda bir tekrarlanan anket, AMB’nin yüksek enflasyonla uğraşında uyguladığı siyasetlerin kredileri nasıl etkilediğine dair mevcut tabloyu ortaya koymasıyla biliniyor.

Bankalar, kredi vermedeki kriterlerini de sıkılaştırdı

Ankete nazaran, talepteki yumuşamanın yanı sıra, Euro Bölgesi’ndeki bankalar, daha maliyetli finansman ve daha zayıf bir iktisat nedeniyle şirketlere ve hanehalklarına kredi vermek için kullandıkları kriterleri de sıkılaştırdı.

AMB Başekonomisti Philip Lane 12 Temmuz’da yaptığı açıklamada, bankaların yüksek faiz oranlarına nasıl reaksiyon vereceklerini değerlendirmenin “AMB’nin birincil misyonlarından biri olduğunu” söyledi.

AMB, Perşembe günü gerçekleştireceği toplantıda mevduat faizini 25 baz puan daha artırarak yüzde 3,75’e yükseltmeye hazırlanırken, birçok yatırımcı, yıl sonuna kadar çok yüksek bir olasılıkla gelmesi beklenen öbür bir faiz artışını şimdiden fiyatlamaya başladı.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER