Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Asya borsaları Çin’in emlak piyasasına destek sözüyle yükselişte

Hong Kong hisseleri, Çin’in kötü durumdaki emlak piyasasına destek sözü vermesiyle yüzde 3 yükseldi.

Asya borsaları Çin’in emlak piyasasına destek sözüyle yükselişte
25 Temmuz 2023 - 15:00

Çin Politbüro’nun emlak sektörü için “politikaları zamanında ayarlama ve optimize etme” taahhüdünün ardından Hong Kong hisse senetleri Salı günü güçlü bir toparlanma gördü ve Hang Seng endeksi yüzde 3 yükseldi.

Pekin’in en üst düzey karar alma organı, tüketimi artırma ve borç riskleriyle mücadele etme taahhütlerinin yanı sıra “istikrarlı istihdamı stratejik bir hedefe yükseltme” sözü verdi.

Bu, geçen haftaki hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerin, büyümeyi desteklemek için yenilenen politika desteği çağrılarına yol açmasının ardından geldi.

Anakara Çin hisse senetleri de yükseldi, Shenzhen Bileşik Endeksi neredeyse yüzde 2 ve Shanghai Bileşen Endeksi yüzde 1,18 yükseldi.

Diğer Asya piyasaları da çoğunlukla yükseldi. Güney Koreli Kospi düz çizgiye yakın işlem görürken, Kosdaq yüzde 1 yükseldi. Ön tahminlere göre bu, ülkenin ikinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasılasında yıllık yüzde 0,9’luk bir büyüme görmesinden sonra geldi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 0,33 artışla Pazartesi günkü kazançlarını genişletti. Ancak Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,18 düşerken Topix yüzde 0,13 yükseldi.

ABD’de bir gecede, Dow Jones Industrial Average kazanç serisini Şubat 2017’den bu yana en uzun serisi olan 11 güne çıkarırken üç ana endeks de yükseldi. Dow yüzde 0,52, S&P 500 yüzde 0,40 ve Nasdaq Composite yüzde 0,19 yükseldi.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER