Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İspanya’da sandıktan hükümeti kuracak sonuç çıkmadı

İspanya’da yapılan erken genel seçimlerde, resmi sayılara nazaran yüzde 96 açılan sandık oranı ile mevcut durumda iktidardaki sol da muhalefetteki sağ siyasi partiler de meclis çoğunluğunu elde edip hükümeti kuracak sonuç çıkaramadı.

İspanya’da sandıktan hükümeti kuracak sonuç çıkmadı
24 Temmuz 2023 - 18:00

İçişleri Bakanlığının verdiği sayılarda, sandıkların yüzde 96’sının açılma oranına nazaran 350 sandalyeli mecliste en fazla milletvekili çıkaran siyasi parti 136 ile ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) oldu.

PP’nin mümkün bir hükümet için önünde tek seçenek çok sağ görüşlü Vox partisi ile koalisyon kurmaktı.

Ancak Vox ile PP’nin milletvekilleri sayısının toplamı 169’da kalırken, güvenoyu için gerekli olan 176 meclis çoğunluğuna ulaşamadı.

Aşırı sağcı Vox’un son seçimlerde 52 olan milletvekili sayısı bu seçimlerde 33’e geriledi.

Yaklaşık bir yıl evvel PP’nin başkanlığına seçilen Alberto Nunez Feijoo, partisinin milletvekili sayısını 47 artırıp, seçimden birinci parti çıkmasını sağlasa da, mecliste Vox dışındaki öbür siyasi kümelerden takviye alma mümkünlüğü çok güç gözüküyor.

Bu seçimlerde kendisine baht vermeyen anketleri haksız çıkartan iktidardaki sol koalisyon ise çok az da olsa oylarını artırdı. Ancak tekrar meclis çoğunluğunun gerisinde kaldı.

Son 3,5 yıldır mecliste azınlıkla iktidarda olan koalisyonun büyük ortağı Sosyalist Emekçi Partisi (PSOE) 122 ve küçük ortağı Unidas Podemos’un yerine alternatif olarak sol partilerin ittifakından kurulan Sumar partisi 31 milletvekili çıkardı.

PSOE ve Sumar’ın toplam milletvekili sayısı 153’te kaldı.

PSOE ve Sumar seçim kampanyası boyunca birbirlerini “doğal koalisyon ortağı” olarak tanımlarken, ayrılıkçı Bask ve Katalan siyasi partilerin (EH Bildu, PNV, ERC, JxCAT) dışarından dayanak vermesi halinde hükümetin kurulması ve şimdiki Başbakan Pedro Sanchez’in bu misyonuna 4 yıl daha devam etme mümkünlüğü bulunuyor.

Ülkedeki siyasi takvim gereği 17 Ağustos’ta meclis ve senatonun açılması öngörülüyor.

Diğer yandan seçimlere iştirak oranı yüzde 70 düzeyinde kaldı.

İçişleri Bakanlığının açıkladığı bilgilere nazaran 350 sandalyeli meclisteki milletvekili dağılımı şu biçimde oluştu: PP 136, PSOE 122, Vox 33, Sumar 31, Katalonya’da faaliyet gösteren partilerden Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 7, Katalonya için Birlik (JxCAT) 7, Bask bölgesinde faaliyet gösteren EH Bildu 6, Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 5, öbürleri 3.

Senato’daki 208 sandalyenin dağılımı: PP 109, PSOE 84, Sol ittifak 8, Bask Milliyetçi Partisi 4, öbürleri 3.

İspanya’da 10 Kasım 2019’da yapılan genel seçimlere nazaran 350 sandalyeli meclisteki milletvekili dağılımı şu formdaydı: PSOE 120, PP 89, Vox 52, Unidas Podemos 26, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 13, Vatandaşlar (C’s) 10, öbür siyasi partiler 40.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER