Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Arçelik ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı

Arçelik, 2023 yılının ikinci çeyreğinde piyasa beklentilerinin altında 492 milyon TL net devir kârı elde etti. Şirketin bu çeyrekte FAVÖK marjı yüzde 10,8 düzeyinde gerçekleşti.

Arçelik ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı
22 Temmuz 2023 - 9:00

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Arçelik, 2023 yılı ikinci çeyreğine ilişkin konsolide bilançosunu Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Şirket, 2023 yılının ikinci çeyreğinde 780 milyon TL’lik piyasa beklentisinin altında 492 milyon TL net devir kârı elde etti.

Arçelik’in ikinci çeyrek net satışları beklentilere paralel olarak 46,95 milyar TL oldu. Şirketin bir evvelki çeyrekteki toplam satışları 39,9 milyar TL düzeyinde gerçekleşmişti. Satışlar böylelikle, geçen yılın tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 45,3 yükseldi.

FAVÖK ise ikinci çeyrekte 4,9 milyar TL’lik piyasa beklentisinin üzerinde, 5,047 milyar TL oldu. FAVÖK bu yılın birinci çeyreğinde 3,69 milyar TL olmuştu.

İkinci çeyrekte; Türkiye’deki güçlü adetsel büyüme, fiyat artışları, TL’deki kıymet kaybı ve inorganik gelir katkısının tesiriyle net satış gelirlerinde yıllık yüzde 45’lik artış gerçekleşti. Organik olarak yıllık gelir büyümesi yüzde 38 oldu. Çeyreklik bazda ise, gelir artışı yüzde 18 olarak gerçekleşti.

Toplam satışlar içerisinde Türkiye’nin hissesi geçen yılki yüzde 30 düzeyinden bu çeyrekte yüzde 39 düzeyine yükseldi.

Türkiye’de satışlar güçlü gerçekleşirken, memleketler arası pazarlarda talepte düşüş yaşandı

2022 yılı boyunca Batı Avrupa pazarında tüketici talebindeki yavaşlama, 2023 yılının birinci iki ayında da devam ederek bu çeyrekte yıllık bazda da adet bazında yüksek tek haneli daralmaya neden oldu. Rusya’daki tüketici talebi, hem Nisan hem de Mayıs aylarında bir evvelki yılın düşük baz tesirinden ötürü kıymetli ölçüde arttı. Doğu Avrupa’daki öbür büyük pazarlarda ise talep daralmaya devam etti. Afrika ve OrtaDoğu’dan elde edilen gelirler, zayıf talep sebebiyle ikinci çeyrekte Euro bazında yıllık yaklaşık yüzde 25 daraldı.

Arçelik’in brüt kâr marjı son çeyrekte yüzde 31 düzeyinden yüzde 31,9’a yükselirken hammadde maliyetlerinde düşüş ve dolar karşısında bedel kazanan euro marjları destekledi. Çeyreklik bazda daha yüksek kapasite kullanım oranı da marj yükselişine takviye verdi.

Şirketin FAVÖK marjı ise son çeyrekte yüzde 9,3’ten yüzde 10,8’e yükseldi. Azalan lojistik maliyetleri sayesinde düşen operasyonel giderler/satış oranı marjları destekledi.

İkinci çeyrekte şirketin Net İşletme Sermayesi/Satışlar oranı yüzde 24,4 olarak gerçekleşti. Net Borç/Kaldıraç oranı bu yılın birinci 6 aylık devrinde, artan FAVÖK’ün de tesiriyle, geçen yılın birinci 6 ayındaki yüzde 3,16’dan yüzde 2,45’e geriledi.

Serbest Nakit Akımı ise, artan yatırım harcamaları ve işletme sermayesi nedeniyle baskı altında kaldı.

Şirket, evvelki çeyrekte açıkladığı beklentilerinde revizyona gitti

Arçelik, bir evvelki çeyrekte açıkladığı 2023 beklentilerinde değişikliğe giderken, 2023 yılının tamamında Türkiye’de TL cinsinden yüzde 45 civarındaki büyüme beklentisi yüzde 60’a revize edildi. Milletlerarası satışlar için belirlenen ciroda belirlenen yüzde 6 civarındaki büyüme ise -%2 ile +%2 ortası olarak güncellendi. Öteki taraftan şirketin, FAVÖK marjı için evvelki çeyreklerde belirlediği yüzde 10 maksadı de yüzde 10,5 olarak revize edilirken, işletme sermayesinin satışlara oranı yüzde 25 altı olarak belirlendi. Şirket, yatırım harcamaları için hesapladığı yaklaşık 300 milyon euro olan fiyatta ise değişikliğe gitmedi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER