Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

2. çeyrekte finans dışı şirketlerde kâr artışı beklentisi

Aracı kurumların beklenti raporlarına nazaran, araştırma kapsamındaki şirketlerde çeyreklik bazda genel olarak kâr artışı bekleniyor.

2. çeyrekte finans dışı şirketlerde kâr artışı beklentisi
22 Temmuz 2023 - 3:00

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Bu yılın ikinci çeyreği için bilanço devri 21 Temmuz tarihinde Arçelik’le, bankacılık dalı bilanço periyodu ise, 24 Temmuz tarihinde Yapı Kredi ile başlayacak. Başka taraftan, finansal sonuçların son gönderilme tarihi, konsolide olmayan şirketler için 9 Ağustos, konsolide şirketler ve bankalar için 21 Ağustos olarak açıklandı.

Ak Yatırım, banka dışı şirketlerde evvelki yılın tıpkı devrine nazaran satış gelirlerinde yüzde 37, FAVÖK’te yüzde 31 ve net kârda yüzde 10 artış bekliyor. Güçlü iç tüketimin, şirketlerin maliyet artışlarını büyük ölçüde fiyatlarına yansıtabilmesinin ve uzun bayram tatillerinin ikinci çeyreğe kaymasının genel olarak satışları desteklediğini belirtti. Öte yandan, global yavaşlamanın ve seçim öncesi politik belirsizliğin operasyonel performanslar üzerinde olumsuz tesiri olduğunu açıkladı.

Maliyet artışları nedeniyle operasyonel kâr marjı yıllık bazda daralmaya devam ederken, Ak Yatırım, geçtiğimiz yılın ertelenmiş vergi gelirlerinin tekrarlanmamasının ve ikinci çeyrekte Dolar/TL ’de yüzde 35’lik artış nedeniyle kur farkı ziyanlarının büyümesinin net kâr artışını sınırladığını öngörüyor.

Ayrıca, otomotiv, havayolları, içecek, besin ve giysi perakende kesimlerinin de güçlü talep dinamikleri nedeniyle olumlu olarak öne çıktığı belirtildi.

Ziraat Yatırım’ın yaptığı varsayımlara nazaran, araştırma kapsamındaki banka dışı şirketlerde, toplam net kârın 2023 yılının ikinci çeyreğinde 74,8 milyar TL düzeyinde gerçekleşeceği ve yıllık bazda ise yüzde 0,8 oranında düşeceği öngörülüyor. Kârda bir evvelki çeyreğe nazaran ise yüzde 39,5 artış bekleniyor. Bu artışta THY, Sabancı Holding, Petkim, Bim ve Çimsa üzere şirketlerdeki yüksek kâr artış beklentilerinin, banka dışı şirketlerin çeyreklik kâr artışına katkıda kıymetli paylar olacağı belirtiliyor.

Garanti BBVA Yatırım ise yayımladığı beklenti raporunda, bu yılın ikinci çeyreğinde banka dışı şirketler için çeyreklik yüzde 91, yıllık ise yüzde 40 net kâr artışı iddia ediyor. Ayrıyeten ikinci çeyrekte, çeyreklik yüzde 51 FAVÖK artışı öngörülüyor. Bu çeyrekte, çeyreksel olarak dolara karşı paha kaybeden TL, bilhassa Döviz fazlası olan şirketlere kur farkı geliri olarak yansırken, operasyonel olarak dolar yüklü olan şirketlerin marjlarını olumlu manada destekliyor.

Garanti BBVA Yatırım, yolcu sayısındaki artışın devamı, mevsimsellik tesiri ve TL’deki paha kaybından ötürü havacılık kesiminde güçlü kâr artışları bekliyor. Birebir vakitte, sigorta şirketlerinde de olumlu sonuçlar öngörüyor. Besin perakendecilerin marjlarında ise birinci çeyreğe nazaran değerli bir toparlanma bekliyor.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER