Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda ABD baskısı

Perşembe günü açıklanan ABD işsizlik maaşı müracaatları bilgileri sonrası Fed’in gelecek haftadan sonra bir faiz artışı daha yapabileceği fiyatlandı.

Küresel piyasalarda ABD baskısı
21 Temmuz 2023 - 21:00

Wall Street Borsalarının günü kayıpla tamamlamasının akabinde Asya pay senedi endeksleri güne karışık seyirle başladı.

Japon Nikkei 225 düşerken, Çin CSI 300, Hong Kong Hang Seng paha kazandı.

ABD endeksleri vadeli süreçlerde hafif artıda. Bloomberg Dolar Endeksi dün yüzde 0,38 yükselirken ve bu sabah 1211’de yatay seyrediyor.

ABD’de işgücü piyasasının güçlendiğine işaret eden bilgilerin açıklanmasının akabinde yatırımcılar Fed’in bu yılın sonlarında tekrar faiz artırabileceğini değerlendirmeye başlarken, ABD tahvil piyasası da baskı altında kaldı.

Perşembe günü ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısının geçen hafta 228 binle hem 240 bin düzeyindeki beklentinin hem de 237 bin seviyesindeki evvelki haftaya ilişkin bilginin altında kaldığı açıklandı. İstihdam piyasasının gücü ve fiyat artışları, Fed yetkililerinin siyaset faizlerini önümüzdeki hafta beklenen bir artışın akabinde 22 yılın doruğunda ne kadar müddetle tutacaklarının ve hatta sıkılaştırma sürecini uzatıp uzatamayacaklarının belirleyicisi olarak görülüyor.

Perşembe günü ABD 2 yıllık tahvil getirisi 7 baz puan yükselişle yüzde 4,84’e çıkarken, 10 yıllık tahvilin getirisi 10 baz puan artarak yüzde 3,85 oldu.

Swap piyasalarında Fed’in 26 Temmuz’da 25 baz puan faiz artırması yüzde 100 ihtimalle fiyatlandı. Buna ek olarak kasım toplantısında faizin artacağına dair beklentilerde artış görüldü.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER