Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası Sivas Hayvancılığına kazandırıldı

Sivas’ın tarım ve hayvancılık potansiyelini artırmak gayesiyle Sivas Belediyesi öncülüğünde çeşitli kurumların takviyesi ile Kovalı mevkiine kurulan Sivas Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası, Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine devredildi.

Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası Sivas Hayvancılığına kazandırıldı
20 Temmuz 2023 - 3:00

Sivas’ın tarım ve hayvancılık potansiyelini artırmak maksadıyla Sivas Belediyesi öncülüğünde çeşitli kurumların dayanağı ile Kovalı mevkiine kurulan Sivas Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası, Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine devredildi.

Fonksiyonu ve kapasitesiyle hayvancılığa değerli katkılar sağlayacak olan Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası, birinci etapta damızlık düve yetiştiriciliği alanında öncü olacak. İçerisinde Süt Toplama Merkezi ile Tarım Eğitim Parkurunun da yer aldığı proje çiftçilere yeni imkânlar sağlayacak.

Sivas Belediye Lideri Hilmi Alım ve Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Lideri Kadir Çönger ortasında imzalanan protokolle Sivas Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne devredildi.

Sivas Belediyesi, Vilayet Özel Yönetimi, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma Yönetimi, Ticaret Borsası başta olmak üzere birçok kurumun dayanağıyla üretimi tamamlanan Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası, bölgenin tarım ve hayvancılığına büyük katkı sağlayacak.

83 bin 426 metrekarelik alanda hayvancılık faaliyetlerinin yapılacağını söyleyen Lider Alım, “Öncelikle bölgede damızlık düve yetiştiriciliği yapılacak. Öbür 75 bin 431 metrekarelik alanda ise Süt Toplama Merkezi ve Yem Bitkisi Yetiştiriciliği ve Tarım Eğitim Parkuru kurulacak.” sözünü kullandı.

 

“CANLI HAYVAN PAZARI VE OT BORSASI MAKSADINA UYGUN KULLANILACAK”

Bilgin, “Kovalı mevkiine Vilayet Özel Yönetimi tarafından inşa edilen ve daha evvel işletilmesi için Belediyemize devredilen Canlı Hayvan Pazarı ve Ot Borsası’nın Sivas Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliğine evre protokolünü imzalamak üzere bir ortaya geldik. Tesisi bugün itibariyle birliğimize devretmiş bulunuyoruz. Pekala alanımız nasıl değerlendireceğiz? Öncelikle şu an yapılan tesisimizi damızlık düve yetiştirme merkezi olarak kullanacağız. Tarım ve Hayvancılık kenti olan Sivas’ımızda damızlık düve yetiştirilmesi noktasında gereksinimi büyük ölçüde karşılayacak. Projenin yapılış emeli da Sivas’ımızın tarım ve hayvancılığına katkı sağlamaktı. Projenin gayesine uygun bir halde kullanılabilmesi için birliğimize devretme kararı aldık. Kentimize iyi uğurlu olsun. Tekrar o bölgede Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’ndan bedeli karşısında almış olduğumuz parselleri de Süt Toplama Merkezi ve hayvancılığa hizmet edecek tesislerin imali için birliğimize devrediyoruz. Gerek Sivas Belediyesi gerek Vilayet Özel Yönetimi gerekse de öbür paydaşlarımızla birlikte vilayetimizin tarım ve hayvancılık kenti olması noktasında değerli birçok projeye imza attık. Bu proje de onlardan bir tanesiydi. Daha evvel canlı hayvan pazarı olarak inşa edilen bu tesis, yeniden gayesine uygun bir formda hayvancılığa katkı sağlamak için damızlık düve yetiştirme merkezi olarak bölgeye hizmet edecektir. Kentimize güzel uğurlu olsun. Ben inanıyorum ki Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bugüne kadar emeline uygun bir halde alanda üreticimizin yanında onları destekleyecek projelere imza atıyor. Bizler de her vakit söylediğimiz üzere klasik Belediyecilik anlayışının dışında kentimize katkı sağlayacak her projenin yanında yer alacağız dedik ve bugün itibariyle kentimize kazandırılan bu projeyi hedefine uygun bir biçimde kullanılmak üzere kullanım hakkını birliğe devretmiş bulunuyoruz. Mülkiyeti belediyemizde kalacak. Birliğimize, üreticilerimize, kentimizin tarım ve hayvancılığına iyi uğurlu olsun.” dedi.

Sivas Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Lideri Kadir Çönger ise “İmzalanan protokolle birlikte vilayetimizin tarım ve hayvancılığına önemli katkılar sağlayacağımızı düşünüyorum. Bu nedenle Liderimiz Hilmi Bilgin’e çok teşekkür ediyorum. Hayvan Pazarı olarak kullanılmak üzere inşa edilen alanı düve yetiştirme merkezi haline dönüştüreceğiz. Bunun ilimiz hayvancılığına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Başka alanlarımıza da süt toplama merkezi ve yem bitkisi yetiştiriciliği ile tarım eğitim parkuru kurmayı hedefliyoruz. Burada da çiftçilerimize eğitim vererek Sivas tarım ve hayvancılığının kalkınmasına takviye de bulunmak istiyoruz. Bize katkıda bulunan Liderimize tekrar teşekkür ediyor, güzel olmasını temenni ediyorum.” sözlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER