Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Ulaştırma esnaf odaları başkanlarından kontak kapatma talebi geldi”

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSTESOB) Lideri Günhan Sinar, akaryakıttaki fiyat artışı hakkında yaptığı açıklamada, “İstanbul’daki bütün ulaşım bölümü olarak, oda liderlerinden önemli bir kontakt kapatma talebi geldi. Bu…

“Ulaştırma esnaf odaları başkanlarından kontak kapatma talebi geldi”
19 Temmuz 2023 - 9:00

Bloomberg HT’ye konuk olan İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSTESOB) Lideri Günhan Sinar, akaryakıttaki fiyat artışının okul ve işçi servislerine yansımasını kıymetlendirdi.

Sinar, ana sarfiyat kalemlerinin akaryakıt olması sebebiyle akaryakıtta yaşanan artırımlardan en çok etkilenen esnaf kümelerinden biri olduklarını belirtti.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın akabinde okul servislerinin fiyatları hakkında değerlendirmede bulunan Sinar, yüzde 82 oranında bir artış taleplerinin olduğunu söyledi. Bu hususa ait olarak ayın 20’sinde bir alt kurul olacağını ve 27’sinde de karar alınacağını açıklayan Sinar, şu an en yakın ara için istenen fiyatın 792 TL olduğunu ve bu fiyatın 1441 TL’ye çıkarılmasını istediklerini belirtti.

Personel servislerine de değinen Sinar, tavsiye edilen fiyatın açılış için 1000 TL, her kilometre için ise 13 TL olduğunu söyledi.

“ÖTV artışları ticari araç şoförlerine yansıtılmamalı”

Sinar, maliyetlerin artmasından ötürü dalın olumsuz etkilendiğini belirterek kelamlarına şöyle devam etti:

“Biz esasen ticari araç sahipleri ve taşıma dalında olan esnaflar olarak, dolaylı ve dolaysız birçok vergi veriyoruz. Bu sebepten akaryakıttaki ÖTV artışlarının bizim üzere ticari araç şoförlerine yansıtılmaması gerektiğini düşünüyoruz.

İstanbul’daki bütün ulaşım dalı olarak bugün bir toplantı yaptık. Oda liderlerinden orada önemli olarak bir kontak kapatma talebi geldi. Kontak kapatmayı yanlış anlamayın, bu bir protesto değil ancak bu kaidelerde çalışacak imkânımız kalmadı. Yakıt, yedek modül ve vergi masraflarının altından kalkacak imkân kalmadı.”

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER