Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

SEC, yapay zekanın küresel finansa etkisi konusunda uyardı

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) Lideri Gary Gensler, yapay zekanın yaygınlaşmasıyla hükümetlerin global finans istikrarını korumak için düzenlemelerini elden geçirmesi gerekeceğini belirtti.

SEC, yapay zekanın küresel finansa etkisi konusunda uyardı
18 Temmuz 2023 - 12:00

Gensler, Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde yaptığı konuşmada, düzenleyicilerin gelişen teknolojilerin ortaya çıkardığı zorluklarla uğraşması gerektiğini vurgulayarak, SEC işçisinin yeni kurallara gereksinim olup olmadığını değerlendirdiğini söz etti.

Yapay zekanın, bir temel modelden yahut data toplayıcıdan birebir sinyali almaları nedeniyle emsal kararlar alan kişisel aktörlerle sürüyü destekleyebileceği için finansal kırılganlığı artırabileceğini lisana getiren Gensler, mevcut model risk idaresi kılavuzunun güncellenmesi gerekse de bunun kâfi olmayacağını savundu.

Gensler, yapay zekanın yaygınlaşmasıyla hükümetlerin global finans istikrarını korumak için düzenlemelerini elden geçirmesi gerekeceğini tabir ederek, bu teknolojinin finansal dolandırıcılık ve yatırımcıları belli eserlere yönlendirmek üzere emellerle kullanılmasında SEC’in tetikte olacağını söyledi.

Özellikle halka açık şirketlerin, yapay zekanın getirebileceği riskler ve fırsatlar hakkında yatırımcıları aldatıcı olmaya karşı dikkatli olması gerektiğine işaret eden Gensler, SEC müfettişlerinin de yapay zekadan, nezaret, tahlil ve yaptırımlarında daha fazla yarar sağlayabileceğini anlattı.

Gensler, rekabeti, şeffaflığı ve pazarlara adil erişimi teşvik etmeye devam edebilmeleri için yapay zekayı yakından değerlendirmeleri gerektiğine inandığını lisana getirdi.

“SEC, Ripple kararı ile hayal kırıklığına uğradı”

Öte yandan Gensler, ABD’de Ripple Labs’in kripto para ünitesi XRP’yi satarak federal menkul değerler yasasını ihlal etmediğine yönelik mahkeme kararı ile SEC’in “hayal kırıklığı” yaşadığını söyledi.

SEC, Aralık 2020’de XRP’nin gerisindeki şirket Ripple Labs ve yöneticilerine dava açmış, şirket ve iki yöneticisini 2012’de piyasaya sürülen XRP’yi satarak 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul değer arzı gerçekleştirmekle suçlamıştı.

Ripple, hudut ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için geliştirilen bir token olan XRP’nin menkul değer olmadığını savunmuştu.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER