Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kocaeli Büyükşehir’den kadın girişimcilere tarımsal destek

Büyükşehir’in “Fikir Sizden, Dayanak Bizden” projesine katılan ve ziraî hibe takviyesi alan bayan üreticiler, cet tohumundan elde ettikleri fideleri toprakla buluşturdu

Kocaeli Büyükşehir’den kadın girişimcilere tarımsal destek
17 Temmuz 2023 - 0:00


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Fikir Sizden, Dayanak Bizden” projesi doğrultusunda, tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunan kooperatifler ile bayan ve genç girişimcilere yüzde 75 hibeli ziraî dayanak sağlıyor. Bu kapsamda, projeden yararlanan Dane-Riz Bayan Teşebbüsü Üretim İşletme Kooperatifi’nin bayan üyeleri, Büyükşehir’in kurduğu çağdaş serada, cet tohumundan elde edilen domates ve biber fidelerinin dikimini yaptı.

 

KADIN ÜRETİCİLERE ÖNCELİK VERİLİYOR

Kırsalda ikamet eden vatandaşların gelir seviyesinin uygunlaştırılması, kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi ve ziraî eserlerinin daha güzel kıymetlendirilmesi hedefiyle hayata geçirilen ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğünce yürütülen, bayan, engelli ve genç çiftçilere öncelik verilen, “Fikir Sizden, Dayanak Bizden” projesi ile Kocaeli’de çiftçilik, arıcılık ve hayvancılık faaliyetinde bulunan kooperatiflere yüzde 75 hibeli anahtar teslimi modern sera suramı, tohum, fide, gübre, alet ve ekipman takviyesi sağlanıyor.

 

ATA TOHUMU FİDELERİ TOPRAKLA BULUŞTURULDU

Bu doğrultuda, Büyükşehir Belediyesi tarafından Dane-Riz Bayan Teşebbüsü Üretim İşletme Kooperatifi’ne, 512 metrekare anahtar teslimi çağdaş sera ve alet-ekipman takviyesi verildi. Kooperatif Lideri Serap Aslan ve bayan üreticiler, Derince İshakçılar Çavuşlu Mahallesi’nde Çancılar mevkiindeki serada, cet tohumundan elde ettikleri farklı cinslerdeki domates ve biber fidelerinin dikimini yaptı. Ziraî Hizmetler Şube Müdürü Temel Fidan ve ziraat mühendisleri, dikim sırasında bayan girişimcilere yardımcı oldu, teknik mevzularda bilgilendirmede bulundu.

 

ÜRÜNLER GEREKSİNİM SAHİPLERİNE DAĞITILACAK

Ata tohumu fidelerinden, damla sulama sistemi ile yetiştirilecek organik eserlerin birinci hasadı, yaklaşık 2 ay sonra yapılacak. Kooperatif, Büyükşehir’e ödemesi gereken yüzde 25’lik dilimi yetiştirdiği eserlerden verecek. Büyükşehir Belediyesi, bu eserleri muhtaçlık sahibi ailelere dağıtacak.

 

KADIN GİRİŞİMCİLERDEN LİDERE TEŞEKKÜR

Dane-Riz Bayan Teşebbüsü Üretim İşletme Kooperatifi Lideri Serap Aslan, Tarım ve Orman Müdürlüğünden temin ettikleri dört farklı çeşitteki cet tohumundan yetiştirdikleri domates ve biber fidelerini, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Fikir Sizden, Takviye Bizden” projesi takviyesi ile kurulan serada toprakla buluşturduklarını söyledi. Kandıra, Karamürsel, Gölcük ve Derince ilçelerindeki tarımla uğraşan bayan girişimcilerle bir ortaya gelerek, organik eserler yetiştirmek için kooperatif kurduklarını belirten Aslan, tamamı bayanlardan oluşan kooperatifin isminin, “tohum serpen” manasına gelen, “Dane Riz” olduğunu tabir etti. Aslan, dayanaklarından ötürü Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

 

“DOMATES VE BİBERDEN SOS YAPIP SATIYORUZ”

Aslan, organik tohumları daha fazla şahsa ulaştırmayı hedeflediklerini lisana getirerek, şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediyesinin yüzde 75 hibeli sera ve alet-ekiman dayanağı aldık. Diktiğimiz domates ve biber çeşitlerinin hasadını birkaç ay içinde yapacağız. Yüzde 25 olan kısmının ödemesini de ürettiğimiz eserlerden Büyükşehir’e vereceğiz. Kooperatif olarak yetiştirdiğimiz doğal eserlerden sos yapıyoruz ve satışını gerçekleştirerek, bayan girişimcilerin iktisadına katkı sunuyoruz. Seranın yanında, Büyükşehir’in yaptığı park ve ortak kullanıma açık köy fırını var. Derince Belediyesi’nin Bayan Emeği Merkezi var. Burada kümelere köy kahvaltısı veriyoruz. Seramızdan yetiştirdiğimiz eserlerin hasadını yapacaklar. Hem hoş bir vakit geçirecekler hem de eserlerimizden satın alacaklar.’’ 

 

“KADIN ELİ DEĞİNCE DAHA BEREKETLİ OLUYOR”

Kooperatif ortaklarından, bayan teşebbüsçü Yasemin Kızılkaya ise hedeflerinin cet tohumu çoğaltmak ve herkese ulaştırmak olduğunu tabir etti. Yetiştirdikleri organik domates ve biberlerden yaptıkları sosların çok tutulduğunu ve talepleri karşılamak için ağır bir çalışma içinde olduklarını anlatan Kızılkaya, şunları kaydetti: “Yaptığımız işten hoş gelir elde ediyoruz. Erkek olsun, bayan olsun üretmek çok hoş bir şey. Lakin işin içinde bayan olunca, bayanların eli değince daha farklı oluyor, daha bereketli oluyor. Bu formda inanan arkadaşlarımızla bir ortaya gelince daha hoş şeyler ürettik, daha verimli olduk. Tahir Büyükakın Liderimize çok teşekkür ediyoruz, bize çok dayanak oldu. Kocaeli’deki bütün kooperatiflere ve çiftçilere hoş dayanaklar veriyor. Kendisinden Allah razı olsun. Bu cins takviyelerin devamını bekliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER