Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Hazine’den akaryakıtta ÖTV artışına ilişkin açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, akaryakıt eserlerindeki özel tüketim vergisi (ÖTV) artışı ile sarsıntının yol açtığı ek maliyetlerin bütçe üzerindeki tesirini bir ölçü azaltmanın hedeflendiğini, ayrıyeten, kelam konusu düzenlemenin cari açığı denetim…

Hazine’den akaryakıtta ÖTV artışına ilişkin açıklama
17 Temmuz 2023 - 6:00

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, akaryakıt eserlerinde ÖTV artışının sebeplerine değinilerek, “Birincisi, yapılan artış ile zelzelenin yol açtığı ek maliyetlerin bütçe üzerindeki tesirini bir ölçü azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu eserlerin ithal eserler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı denetim altına almaya da takviye verecektir. İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde memleketler arası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara karşın 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV fiyatları, maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir.” sözleri kullanıldı.

Akaryakıt eserlerinden alınan ÖTV’nin, 2016 yılında GSYH içindeki hissesinin yüzde 4,58 iken 2022 yılında yüzde 2,80’e, vergi gelirleri içindeki hissesinin ise 2016 yılında yüzde 26,23 iken 2022 yılında yüzde 17,84’e düştüğü vurgulandı.

Söz konusu eserlerden en çok tüketilen akaryakıt, motorin ve LPG’de, KDV dahil satış fiyatındaki vergilerin oranının yüzde 50’lerin üzerinde iken yeni yapılan artışa karşın 38,5 düzeyinde kaldığı tabir edildi.

“Artışa karşın ülkemiz hala akaryakıt ve motorinde Avrupa’da en ucuz 4. ülke”

Maktu ÖTV meblağlarının akaryakıtta ve motorinde 5 lira, LPG’de 4 lira, başkalarında de bu eserlerin ÖTV fiyatlarında yapılan artış oranları temel alınarak artırıldığı belirtilen açıklamada, “Artışlar, 2016 yılından itibaren meydana gelen enflasyon artışının çok altındadır. Yapılan artışa karşın ülkemiz hala akaryakıtta de motorinde de Avrupa’da en ucuz 4. ülke pozisyonundadır. Hudut komşumuz Yunanistan’da akaryakıt 2,057 dolar, motorin 1,861 dolar iken vergi artışları sonrası ülkemizde akaryakıt 1,303 dolar, motorin ise 1,239 dolardır.” bilgisi paylaşıldı.

Bakanlığın açıklamasında başka ülkelerin dolar cinsinden akaryakıt ve motorin fiyatlarına da yer verildi. Buna nazaran, akaryakıtın dolar cinsinden fiyatının en yüksek olduğu birinci 3 ülkenin 2,297 dolarla İzlanda, 2,231 dolarla Finlandiya, 2,174 dolarla Hollanda olduğu bildirildi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER