Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

EPDK’dan doğalgaz zammı açıklaması

Güç Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), doğalgaz tarifelerine yönelik doğalgaza yüzde 224 oranında artırım yapıldığı haberlerinin temelsiz olduğu bildirildi.

EPDK’dan doğalgaz zammı açıklaması
17 Temmuz 2023 - 9:00

Kurumdan yapılan yazılı açıklamada, doğalgazda standart metreküp başına 0,0747 liraya yükseltilen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranının KDV tesiriyle metreküp fiyatında yaklaşık 6 kuruşluk bir artış manasına geldiği bildirildi.

Açıklamada şu tabirlere yer verildi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan birtakım tüketim mallarında özel tüketim vergi güncellemesi kapsamında doğalgazda standart metreküp başına 0,023 lira olan ÖTV oranı 0,0747 liraya yükselmiştir. Bu da KDV tesiriyle birlikte metreküp fiyatında yaklaşık 6 kuruşluk bir artış manasına gelmektedir. Avrupa’da doğalgaz faturalarında vergi yükü ortalama yüzde 36 seviyesindeyken, bu oran Türkiye de KDV ve ÖTV dahil yüzde 18 düzeyindedir. Çok açık olan bu duruma karşın vatandaşlarımızın son faturasına yüzde 224 oranında artırım yapıldığını tez etmek berbat niyetli bir algı operasyonudur ve prestij edilmemelidir.”

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER