Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Japonya Başbakanı Orta Doğu’da enerji kaynakları diplomasisine hazırlanıyor

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar’da “enerji kaynakları diplomasisi” yapacak. Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar’da “enerji kaynakları…

Japonya Başbakanı Orta Doğu’da enerji kaynakları diplomasisine hazırlanıyor
16 Temmuz 2023 - 18:00

Enerji gereksinimlerinin yüzde 90’ından fazlasını Orta Doğu’dan ithalatla karşılayan Japonya, güç tedarik zinciri ve yatırımlarında istikrar arayışında.

Suudi Arabistan, BAE ve Katar’ı kapsayan Orta Doğu seyahatine çıkan Japonya Başbakan Kişida, “enerji kaynakları diplomasisi” gerçekleştirecek. Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bir ortaya gelecek Kişida, güç teknolojileri alanında iş birliğinin artırılmasını ele alacak.

Ziyaretinde Kişida’nın, Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) ile Japonya ortasında Dışişleri Bakanları müzakerelerinin düzenlenmesini teklif etmesi bekleniyor.

Japon Başbakan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayed El Nahyan ile etraf dostu yatırımları masaya yatıracak. Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani ile görüşmesinde ise Kişida, Japonya’ya sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarikinde istikrar arayışını vurgulayacak.

Başkent Tokyo’dan ayrılmadan gazetecilere konuşan Kişida, gideceği üç ülkeyi “Japonya’nın güç güvenliği için hayli önemli” olarak niteledi. Sıfır karbon projeleri yoluyla “karbonda arındırılmış toplum” hedeflediklerini kaydeden Kişida, ülkesinin bu alandaki, teknolojik yatırımlarını genişleteceklerini belirtti. Kişida, 3 ülkeyi kapsayan seyahatinde, Japonya’nın sıfır karbon teknolojilerinin bölgeye yönelik faal yatırımlarında yeni fırsatlar sunmayı da hedefleyecek.

Orta Doğu’ya, Japonya’dan başbakan seviyesinde son ziyaret Ocak 2020’de, Abe Şinzo tarafından Suudi Arabistan, BAE ve Umman’a düzenlenmişti.

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER