Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İş dünyasından 15 Temmuz mesajı

İş dünyası temsilcileri, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı Türk milletinin demokrasiden yana hal alarak, idaresi belirleme gücüne sahip çıktığını belirterek, ulusal irade ve ulusal birlik bildirisi verdi.

İş dünyasından 15 Temmuz mesajı
16 Temmuz 2023 - 9:00

İş dünyasının önde gelen temsilcileri “15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü” kapsamında, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Dış Ekonomik Münasebetler Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, 15 Temmuz hakkında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin yarınlarına, milletimizin iradesine ve geleceğimize kimsenin ket vuramayacağını bir sefer daha gösterdik. 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü vesilesiyle, ülkesi ve milleti için gözünü kırpmadan canını ortaya koyan tüm demokrasi kahramanlarımızı bir defa daha hürmet, rahmet ve minnetle anıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin geleceğine daha itimatla baktıklarını aktaran Olpak, “Cumhuriyetimizin 100. yılını geride bırakmaya hazırlanırken, ülkemizin gelecek yüzyılında daha güçlü bir devrin kapılarını aralamak üzere iş dünyamızla yeni amaçlara odaklanmak önceliğimiz. Önümüzdeki periyotta de esaslı geçmişimizden aldığımız güçle, ekonomik ve ticari açıdan daha hoş bir gelecek inşa etmek için üzerimize düşeni yerine getirme amacıyla global ölçekli çalışmalarımıza devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

“15 Temmuz ruhunun unutturulmaması elzemdir”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç de 15 Temmuz 2016’ın Türk tarihinin en kıymetli kırılma noktalarından biri olduğunu belirterek, “Ya Türk yüzyılı kurma ‘Kızıl Elma’sını ebediyen unutup uydu bir devlet olacaktık ya da Türk dünyasının, İslam coğrafyasının ve mazlum milletlerin umudunu yaşatacak ‘lider ülke’ olma idealini yaşatacaktık. 2023’e 7 kala Türk milleti kararını bağımsız, hür, başkan ve öncü Türkiye’den yana yaptı.”

“Üretim çarklarımızın durmamasına azami itina gösterdik”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) İdare Heyeti Lideri Erdal Bahçıvan da, demokrasilerde temel olan milletin iradesi olduğunu belirterek, ulusal iradenin üstünde bir güç olamayacağını vurguladı.
Halkın iradesini ve demokrasiyi direkt amaç alan 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün ardında halk dayanağı olmadığı için başarısızlığa mahkum olduğunu tabir eden Bahçıvan, “Milletimizin ve devlet kurumlarının güçlü dayanışmasıyla bu hain darbe teşebbüsü muvaffakiyetle püskürtüldü. Türkiye, bu kararlı duruşuyla gücünü sandıktan almayan, yetkisi millete dayanmayan hiçbir gücü legal kabul etmeyeceğini gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

“Darbelerin esas maksadının kaynak, servet ve gelir transferidir”

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri Mahmut Asmalı ise MÜSİAD’ın hep ulusal iradenin yanında tutum aldığını, darbelerle ve darbecilerle; FETÖ ve gibisi terör örgütleriyle ve uzantılarıyla her daim uğraş ettiğini belirterek, “Bundan sonra da duruşumuz demokrasiden ve ulusal iradeden yana olmaya devam edecektir.” dedi.

“Yabancı sermayeyi Türkiye’den uzak tutarak iktisadımızı amaç alıyorlar”

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Lideri Orhan Aydın da 15 Temmuz’da Türkiye’yi kanlı bir darbe sonrası yönetmeyi planlayan FETÖ’nün, alçak ülküsünden vazgeçmediğini, bu ülküsünü Türkiyeli siyasi maskesi altında Türkiye tersliği üzerine kara propaganda yürüterek sürdürdüğünü söyledi.

Aydın, “Türkiye aleyhine kara propaganda yürüterek yabancı sermayeyi Türkiye’den uzak tutarak iktisadımızı gaye alıyorlar. İtibarsızlaştırma operasyonları ile inanç buhranı oluşturmaya çalışıyorlar. “ifadelerini kullandı.

“Güçlü Türkiye yolunda emin adımlarla yürüyoruz”

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) İdare Şurası Lideri Tamer Kıran, 15 Temmuz’da, ülkenin birliğini, bütünlüğünü, demokrasiyi gaye alan ve ekonomiyi çökertmeyi amaçlayan darbe teşebbüsünün, bir ibret vesikası olarak tarihteki yerini aldığını ve hiçbir vakit unutulmayacağını söyledi.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER