Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Uyku Eksikliğinin Vücuda Etkileri Nelerdir ?

Uyku eksikliğinin sıhhatimize bir çok olumsuz tesiri bulunuyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salim Balin konu hakkında bilgiler verdi. 

Uyku Eksikliğinin Vücuda Etkileri Nelerdir ?
14 Temmuz 2023 - 12:00

Uyku eksikliğinin sıhhatimize bir çok olumsuz tesiri bulunuyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salim Balin konu hakkında bilgiler verdi. 

En tesirli kilo verme stratejilerinin birden fazla sadece diyet ve idmana odaklansa da, araştırmalar uykunuzun kalitesinin ve ölçüsünün da bedeninizin tartısını düzenleme yeteneğinde büyük bir rol oynayabileceğini gösteriyor. Çalışmalar, kronik uyku yoksunluğu daha yüksek beden kitle indeksi (VKİ) ortasında bir bağ bulmuştur. 67-99 yaş ortası yetişkinlerde yapılan bir araştırma, gecede 5 saat yahut daha az uyuyanların, günde 7-8 saat uyuyanlara kıyasla, obezite geliştirme mümkünlüğünün ortalama 3 kat daha fazla olduğunu buldu. Bu nedenle, kilo verme planınızın bir modülü olarak kâfi ve kaliteli uykuya öncelik vermeniz gerekecektir.

Uyku eksikliğinin tesirleri;

  • Vücutta çok yeme ve kilo alımını teşvik eden bir hormon dengesizliği. Leptin ve ghrelin, iştahı düzenleyen hormonlardır ve kâfi uyku almadığınızda, bu hormonların üretimi, açlık hissini artıracak formda değiştirilir. Artan açlık, artan kalori ve kilo alımına yol açma eğilimindedir. Yapılan bir çalışma, uyku yoksunluğunun sirkülasyondaki leptini %18 azalttığını ve ghrelin üretimini %28 artırarak iştahta %23 artışa yol açtığını buldu.
  • Gündüz yorgunluğu, idman yapma olasılığınızı azaltır ve daha az motive olmanızı sağlar. Ayrıyeten, fizikî aktivite sırasında daha erken yorulma olasılığınız daha yüksektir. Uyku eksikliği, antrenman motivasyonunuzu ve performansınızı da azaltabilir.
  • Beyninin sağlıklı seçim yapmasını kısıtlar. Uyku yoksunluğu beynin ön lobundaki aktiviteyi köreltir. Frontal lob, karar vermeyi ve kendini denetim etmeyi denetler. Yetersiz uyku, kendi kendini denetim etme ve karar verme hünerlerinizi azaltabilir ve beynin yiyeceklere verdiği yansıyı artırabilir. Yetersiz uyku iştahınızı artırabilir ve ayrıyeten kalori, yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek besinlerin alımının artmasıyla ilişkilidir. Kronik olarak yorgun yahut yorgun olduğunuzda canınız tatlı ister. Bunun nedeni, bedeninizin ve zihninizin sizi uyanık ve uyanık tutmak için bir uyarıcıya gereksinim duymasıdır. En çok muhtaçlık duyabileceğiniz şey dinlendirici bir şekerleme.

Erişkinler için ülkü uyku ölçüsü 7-8 saat tertipli ve derin gece uykusu olmalıdır. Bu sıhhat için bilimsel bir tavsiyesidir. Doğru beslenme ve antrenmanın yanı sıra kaliteli uyku, kilonuzu müdafaanın ve genel sıhhatinizin değerli bir kesimidir. Optimal sıhhat zihin, vücut ve ruh üçlüsünün istikrar halidir. Uyku bu istikrarın ana omurgasıdır. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

asibet roofbet

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER