Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda 7 ayın en pozitif haftası

ABD’de tüketici ve üretici fiyat endekslerinden gelen sinyaller Fed’in sıkılaşmasına yönelik beklentileri daha ölçülü hale getirirken, global piyasalarda da Kasım ayından bu yana en yeterli hafta yaşanıyor.

Küresel piyasalarda 7 ayın en pozitif haftası
14 Temmuz 2023 - 21:00

Küresel Borsalar, düşük gelen ABD enflasyon bilgilerinin akabinde Fed’in faiz artışlarının sonuna yaklaşıldığı beklentisiyle Kasım ayından bu yana en düzgün haftasını yaşamaya hakikat ilerliyor.

Asya payları Güney Kore, Avustralya ve Hong Kong öncülüğünde yükseldi. Çin Merkez Bankası’nın iktisada dayanak iletileri da borsaları olumlu etkiledi.

Japonya’da endeksler ise yenin yükselişini aralıksız 7. güne taşımasıyla dalgalı seyrediyor. Dolar ise aralıksız düşüşünü 6. süreç gününe taşıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi yalnızca bu hafta yüzde 2,25 gerilemiş durumda. ABD 10 yıllık tahvil getirisinin bu haftaki kaybı 29 baz puana yaklaşırken, 2 yıllıkların haftalık düşüşü 30 baz puanı aştı.

Şahin Fed üyesi ayrılıyor

Fed’in agresif faiz artışlarına en güçlü takviyesi veren üyelerinden, St. Louis Lideri James Bullard 15 yıldır sürdürdüğü misyondan dün prestijiyle ayrılma kararı aldı.

Purdue Üniversitesi’nde dekan olacak olan Bullard, ABD’de yükselen enflasyona karşı daha sert adımların atılmasını en fazla destekleyen Fed üyelerinden biri olmuştu. Geçtiğimiz periyotta Fed’in fiyat baskılarını “geçici” olarak değerlendirmekle yanıldığını savunan Bullard, 75 baz puan üzere yüksek boyutlu faiz artışlarına gidilmesi daveti yapan birinci üyeler ortasında yer almıştı. Bullard’ın bu yıl Fed faiz kararlarında oy hakkı bulunmuyordu.

Öte yandan Fed Guvernörü Christopher Waller Perşembe günü yaptığı konuşmada, Fed’in enflasyonu amaca indirebilmek için bu yıl iki faiz artışı daha yapması gerekeceğini öngördü. San Francisco Fed Lideri Mary Daly de yüzde 3 düzeyine gerileyen haziran ayı datalarına rağmen enflasyon konusunda zafer ilan etmek için erken olduğunu belirtti.

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER