Sen Haber – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

TTB, Türk Toraks ve HASUDER’den “Aşırı Sıcaklara Önlem” Çağrısı

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkması nedeniyle doktor meslek örgütleri Sıhhat Bakanlığı ve tüm devlet kurumlarına acil tedbir alınmalı daveti yaptı.

TTB, Türk Toraks ve HASUDER’den “Aşırı Sıcaklara Önlem” Çağrısı
13 Temmuz 2023 - 9:00

Aşırı sıcak hava insan sıhhatini tehdit ediyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkması nedeniyle doktor meslek örgütleri Sıhhat Bakanlığı ve tüm devlet kurumlarına acil tedbir alınmalı daveti yaptı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Şurası Yürütme Konseyi, Türk Toraks Derneği ve Halk Sıhhati Uzmanları Derneği (HASUDER), çok sıcakların başlaması nedeniyle, Sıhhat Bakanlığı ve devletin tüm İlgili kurumlarını acil tedbir almaya çağırdı. Yapılan açıklamada, dünyada ortalama sıcaklıkların tıpkı hafta içerisinde üç defa üst üste rekor kırdığı, global ortalama sıcaklığın 17,23°C olduğu 6 Temmuz 2023, kaydedilen en sıcak gün olarak kayıtlara geçtiği vurgulandı. TTB, Türk Toraks ve Halk Sıhhati Uzmanları Derneği ortak açıklamasında şu cümlelere yer verildi:  “İklim değişikliğinin bir sonucu olarak çok sıcak olayları, dünya çapında yaz mevsimlerinin kalıcı bir özelliği haline gelerek çok sayıda mevte neden olmaktadır ve ekosistemlerimizi sonsuza dek etkileyebilmektedir. Güç elde etmek için fosil yakıt yakılması, araç egzoz salınımı, ağır endüstriyel tarım faaliyetleri üzere insan aktiviteleriyle atmosfere salınan karbondioksit (CO2) ve öbür gazlar dünyanın üzerinde tıpkı sera üzere bir örtü oluşturarak altında kalan alanın ısınmasına neden olmaktadır. Bu gazlara bu tesirlerinden ötürü sera gazı ismi verilmektedir. Atmosferde vakitle biriken sera gazları dünya sıcaklığının yükselmesine ve beraberinde rüzgâr, nem ve ısı döngüsünde değişiklikler ile çok hava olaylarına yol açmaktadır. Bu ısınma, kentlerde ağır betonlaşmayla birlikte ısı emici olan toprak ve yeşil alanların azalması ve binalarda kullanılan ısı tutucu materyaller nedeniyle daha ağır yaşanmakta ve kentsel ısı adaları oluşmaktadır. Güç kullanımından açığa çıkan ısı da kentsel ısı adası oluşumunun bir başka nedenidir. Bu nedenle kentlerde yaşayanlar çok daha büyük risk altındadır.”

Aşırı Sıcaklar Öldürücü Olabilir!

Genellikle insanların hayatlarını rahat bir biçimde sürdürebildikleri hava sıcaklığının 17°C ile 31°C ortasında olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Aşırı sıcaklık artışının insan sıhhati üzerine önemli olumsuz tesirleri olmaktadır. Çok sıcaklar, sıcak çarpması, ısı senkopu, ısı krampları üzere sıcakla direkt bağlı bir dizi hastalığa neden olabilir. Lakin, asıl tehlike çok sıcakların mevcut kronik hastalıkların denetimini zorlaştırarak ağırlaşmasına, hasebiyle hastane müracaatlarının artmasına, hatta mevte neden olmasıdır. Yaşlı bireyler, küçük çocuklar ve bebekler, gebeler, kronik hastalığı olanlar ve açıkta çalışanlar daha fazla risk altındadır. Dünya Sıhhat Örgütü,2022 yılında Avrupa’da en az 15 bin kişinin hayatını çok sıcaklar nedeniyle kaybettiği açıklanmıştır. Çok sıcakların bu yaz Amerika Birleşik Devletleri’nde sıhhat hizmetleriyle ilgili maliyetlerde 1 milyar dolar artış yaratacağı, artan beden ısısıyla ilgili şartlar nedeniyle yaklaşık 235.000 acil servis müracaatına ve 56.000’den fazla hastane yatışına yol açacağı öngörülmektedir” denildi.

Erken İkaz Sistemi Oluştrulmalı, Esirgeyici Tedbir Alınmalı!

Aşırı sıcaklar açısından coğrafik pozisyonu nedeniyle oldukça risk altında olan ülkemizin, halkımızın bu duruma hazırlıklı olması ve toplumsal tedbirlerin alınmasının ehemmiyetine dikkat çekilen açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Bu noktada erken ihtar sistemlerinin oluşturulması, gözetici tedbirlerin alınması, ahenk stratejilerinin geliştirilmesinde Sıhhat Bakanlığı ve öbür ilgili kurumlara kıymetli misyonlar düşmektedir. Bu bahiste hemen “sıcak sıhhat aksiyon planına” gereksinim vardır. Küresel sıcaklıkların sanayi öncesi düzeylere nazaran 1,5°C’den fazla artmasına müsaade vermek, dünyanın birçok yerinde yaz sıcağını dayanılmaz hale getirebilir. Bu seviyeyi +1,5°C’nin altında olacak biçimde sınırlandıran Paris İklim Mutabakatı gayesine ulaşmak, oluşacak ziyanları önlemede ülkemizin ve tüm dünya ülkelerinin birinci önceliği olmalıdır.” (BSHA – HABER MERKEZİ) 

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2023 - SEN HABER